Inventarisatie III. Kerkuil, Zuiddorpe, "boerderij bij polder, 27 december 1979» Aantal 5j vrij vers. Vogels: niet nader te determineren. Rest: Microtus spec. IV. Kerkuil, Eikenlaan, Koewacht, parkachtig, eind december '79* Aantal ca 10, erg oud. Vogels: musachtigen. V. Kerkuil, Koewacht, Karnemelkpolderparkachtige, eind decem ber 1979. Aantal 7> vers. Vogels: 4 braakballen met vogelresten o.a. veertjes van Spreeuw. VI. Idem V maar van 1 maart 1980. Aantal 26, vers tot - -g- jaar oud. Vogels: 1 komplete schedel van Spreeuw en veertjes van de ze soort. HUISZWALUW EN BOERENZWALUW IN DE BEBOUWDE KOM VAN LAMSWAARDE. Tijdens de insektenexcursie op 14 juni "ontdekten" we onder de dakrand van een schuur met franse kap een kolonie Huiszwaluwen. Aangezet door onze voorzitter, ben ik er in de week van 15 tot 22 juni een viertal keer op uit getrokken om de Huis- en Boerenzwaluw in de bebouwde kom van Lamswaarde te inventariseren. Op-vallend was het groot aantal Huis zwaluwnesten, het gering aantal. Boeren zwaluwnesten en op maandag 16 juni (na een regenbui) de grote bouwactiviteit aan een tiental nesten. In een gesprek hierover met de heer van Royen (bewoner van de boerderij Jac de Waalstraat 39) vertelde deze mij de volgende (interes sante) details: "De zwaluwen feA gaan na een regenbui driftig aan het bouwen en gebruiken dan slijk uit de nabij de schuur gelegen plassen. In een droge periode gebruiken ze modder uit mod dersloten en zo ontstaan de donkere plekken in de nesten. Toen ik hier op de boerderij kwam wonen, dat is zo'n 20 jaar geleden, waren er al leen maar Boerenzwaluwen, maar die zijn geleidelijk aan afgenomen en nu broedt er hier geen enkele meer. De Huiszwaluwen zijn geleidelijk aan toegenomen, maar broedden aanvankelijk meer aan de zuidgevel", aldus de heer van Royen. Het aantal nesten was vlug geteld, maar gesterkt door de twijfel of al die nesten nu wel bewoond waren besloot ik de nesten enige tijd te observeren» Het resultaat van mijn waarnemingen en tel ling is als volgt: 25

de Steltkluut | 1981 | | pagina 27