De veerlaag is dan dikker en er zit meer - isolerende - lucht tussen dan bij een glad verenpak. Naast zijn roep laat hij tijdens het voedselzoeken ook nog een zacht tril lend "houwiet"-geluidje horen. Een vogeltje dat sprekend op de vorige lijkt is de Fitis. Ook het gedrag komt veel overeen. Een duidelijk verschil is dat de Fitis zowat een maand later bij ons terugkeert. Als we hem te zien krijgen zullen de lichte poten opvallen. De zang is opmerkelijk anders; het is een echte voorjaarszang. Zijn ze op het gezicht moeilijk uit elkaar te houden, zin gend is het een koud kunstje. Het is erg gevarieerd, met 'n afdalende tonenreeks aan het eind. Als we zeggen dat de Tjiftjaf roept, dan mogen we dit echt zang noemen. Als ik in onze bossen deze vogel hoor, ^a:rl is de lente toch, tussen hagel- en sneeuwbuien door, in aantocht. En zoekend naar de eerste zwaluw, let- ten we niet op een vogel, die vaak ff ook al veertien dagen eerder arri- veert: de Zwarte roodstaart. Boerenzwaluw In het voorjaar is deze vogel vaak wat schuw en toch zit hij meestal tus sen de huizen: bij kerken, poorten, flats of andere bouw werken met uitsteeksels of gaten waarin hij kan nestelen. In Hulst hoor ik hem vaak in de Steenstraat, waar hij dan vanaf een onzichtbare plek zit te zingen: vlak onder de nok van een van de hoge huizen; op een uitsteeksel tegen een grauwe achtergrond; soms op een tv-antenne. Hij zingt bij het aanbreken van de dag, vaak wanneer het nog donker is. Op een vroege ochtendexcursie ontbreekt hij dan ook zelden, want gewoonlijk is hij het die met zijn zang het bos doet ontwaken. Het is een typisch geluid, net of hij zijn bek vol speeksel heeft waardoor hij gaat slissen. Op de trillen de roestbruine staart na is de vogel helemaal zwarthet vrouwtje is groenachtig bruin. Een paar jaar geleden heb ik deze soort, samen met een nog mooiere verwant, de Gekraagde roodstaart gezien op een vroege ochtendexcursie in het Axelse Bos. De Zwarte had 'n zangpost bij het restaurant, de Gekraagde bij de houtzagerij. Dit jaar is er weer een excursie in het Axelse Bos en wel op 25 april te 6.00 uur. Liefhebbers, die vogelzang willen leren kennen, moeten dan maar eens meegaan. Bijna zeker zul len alle genoemde soorten ter plaatse aanwezig zijn en dan kunnen we er een dieper op ingaan. A. de Kind, Populierenstraat 7, 4564 CH Sint Jansteen. 44

de Steltkluut | 1981 | | pagina 14