GEVONDEN: RINGEN Wij vroegen drsG.Doornbos van het Delta Instituut te Yerseke om commentaar. Hij schreef als volgt: - Naar aanleiding van de vragen van de heer Bleyenberg, over het mogelijk op tong vissen van meeuwen boven de drempel van Zandvliet, deel ik U het volgende mede. Er zijn nogal wat waarnemingen bekend van vogels, en dan met na me van meeuwen, die fourageren op garnalen en vissen, die door het plotselinge verslechteren van de waterkwaliteit (b.v. ver laging van het zuurstofgehalte door de lozing van afvalwater) naar de oppervlakte vluchten, of er zelfs proberen uit te springen. Of iets dergelijks ook bij Zandvliet heeft plaatsge vonden zal wel niet meer zijn na te gaan. Over predatie van meeuwen op tong is mij trouwens niets bekend. Een andere mogelijkheid is, dat deze jonge tong op voorjaarstrek was. In het voorjaar is er een grote concentratie van kleine tong (kl einer dan 13 cm) in het oostelijk deel van de WesterscheldeDe vissen gaan tijdens de trek met opkomend water in de waterkolom om hoog, om zich met de vloedstroom mee te laten "drijven". Na een tijdje laten ze zich weer naar de bodem zakken, zodat ze na de kentering niet met de eb- stroom worden teruggevoerd. In de herfst gebeurt waarschijnlijk hetzelfde in omgekeerde volgorde. Dit verschijnsel noemt men se lectief getijgedrag. Aangezien jonge tong in het voorjaar door zoet water wordt aan- ge-trokken en zich daarbij weinig door vervuiling laat hinderen lijkt mij de laatste verklaring het meest waarschijnlijk voor de waarnemingen van de heer Bleyenberg. Mogelijk kan de heer Bleyen- berg zelf nog iets aan deze verklaring bijdragen. Was er b.v. iets te merken van zuurstofloosheid van het water (vervuiling), of waren de vissen versuft (vergiftiging) en heeft hy het vaak waargenomen (in het voorjaar)? - De heer Bleyenberg heeft wel duidelijk gezien dat het jonge tong was. Van versufdheid bij de vissen was geen sprake. Twee vissers van resp. N.Namen en Kieldrecht (E.Praet en P.Praet) wisten te vertellen dat er in 't voorjaar van 1980 zeer veel tong op de Westerschelde was. P.Preat heeft al dertig jaar er varing op de Schelde. Redactie Geringd: Arnhem 3287288, Torenvalk, nest jong, 15-7-78, kast 38, EmmapolderNieuw Namen. Gevonden: 21-8-78, Vliesloot, Vlieland, ziek of gewond. Geringd: Brussel E 60815» Torenvalk, nestjong, 19-6-75» Moerbe- ke-Waes Gevonden: 23-8-79» Koewacht, H.Broekman. 66

de Steltkluut | 1981 | | pagina 36