EMMAHAVEN ROND 1900 Al eerder leverde R.Bleyenberg een "bijdrage over dit haventje, een van de laatste getijhaventjes van ons gewest (vgl.: Stelt- kluut 9 (1 24 - 26). Wij ontvingen deze "bijdrage te zelfder tijd dat de heer Th.v.d.Wiel een verhaal schreef over hetzelfde on derwerp voor Zeeuws Nieuws. Ofschoon er grote overeenkomsten zijn tussen beide artikelen - het zou vreemd zijn als het niet zo was - menen we toch dat het artikel van R.Bleyenberg andere informatie geeft en daarom nemen we het gaarne op in ons tijdschtift, temeer daar mogelijk i.v.m. de komende dijkverzwaring, het haventje van Emma, spoedig historie zal zijn. Redactie Officieel was het haventje van Clinge, want het lag in die ge meente, maar er waren geen Clingenaren bedrijvig in de haven al daar. Rond 1900 werd de haven ingewijd en officieel in gebruik genomen. Dat gebeurde door Koningin Emma, die haar naam zowel aan de haven als aan de polder gaf. Als we bijgaande foto bekijken zien we hoe diep toen de haven nog was Op de achtergrond bemerken we zandbanken, geen schorren: die wa ren er toen nog niet. De haven ligt met de ingang naar het oosten, de spuikom lag aan de westkant. Dat is opzettelijk gedaan omdat bij noordwesterstor men de schepen anders gemakkelijk konden losslaan. Vandaar dat Emmahaven een veilige haven was. Op de foto is ook het havenhuis te zien; het is gelijk gebouwd met de haven. De havenmeester was belast met het spuien en ook met de registratie van de schepen. Om de haven op diepte te houden moest er jaarlijks gebaggerd wor den. Dat gebeurde met de kruiwagen over loopplanken. Het werk werd gegund aan de goedkoopste aanne.mer, dikwijls iemand die ei genlijk helemaal geen baggeraar was, maar die dan weer werklieden in dienst nam. Die werden betaald per kruiwagen en het is begrij pelijk dat er hard gewerkt moest worden en ook werd. De specie werd aan de noordkant van de haven gedeponeerd. Vandaag de dag zien we nog de verhevenheid in het terrein; het is het enige stukje bouwland in Saeftinghe. Op de andere foto zien we de grote bedrijvigheid op de verschil lende visserssloepen; we zien zelfs vrouwen en kinderen aan boord. Dit was echter uitzondering, nlmet Emmadorpse kermis, de tweede zondag van juli. Het was een echte polderkermis en er was volop gelegenheid om kermis te vieren: Er stonden 10 cafe's; een draai orgel speelde en er werd gedanst tot onder de vroege morgen. Voor de kinderen was er een mallemolen, kramen met speelgoed en een schommel. Klandizie kon er genoeg zijn want op zeker moment waren er op de lagere school 42 kinderen uit de polder. Het scheepje links vooraan op de foto heeft als boegletter K, i.p.v. CLN; die waren van Kieldrecht, maar omdat er in Holland voordelen waren kozen zij Emmahaven als thuishaven. Moeilijkheden leverde dat niet op, immers Kieldrecht en Nieuw Namen is één 69

de Steltkluut | 1981 | | pagina 39