grote familie met dezelfde gewoonten en hetzelfde typische dialect De mensen rond de haven en zeker de schippers waren bijzonder ver trouwd met de natuur. Wij moeten vandaag de dag in een tabel opzoe ken wanneer het hoog - of laag water is, maar zij konden, na een blik op de maan, precies zeggen hoe laat het vloed zou zijn. En ze spreken b.v. over de tij van de luie elven: men hoefde niet bevreesd te zijn voor veel water, het was lui en er kwam niet veel in de haven. Er werd steeds rekening gehouden met het schuiven van de wolken, want die bepaalden het weer. De schippers waren katholiek en bijzonder gelovig. In elk vooronder zag men een kruisje met een palmtakje er achter. Als ze visten en het net werd voor de eerste maal uitgegooid, dan werd er een kruis teken over het water gemaakt, maar owee als de netten scheurden of of onklaar raakten dan werd "O.L.Heer direct van het kruis gele zen" (gevloekt). Ze waren opvliegend en vlug kwaad, maar geschil len werden ook direct weer vergeten. Er werd allerlei vis aan wal gebracht: bot, paling, garnaal, mos sels, ansjovis, alikruiken en zelfs krabben. Er was geen vismijn, maar leurders uit Kieldrecht kochten de vangst op. In het najaar werden er suikerbieten verscheept. Dat bracht nieuwe bedrijvigheid en nieuwe gezichten op de kaai; er is met kar en paard wat afgeploeterd in de bietentijd. In slechte tijden, zoals in de oorlog 1914-1918 werd er veel turf gestoken: de visserssloepen waren bijzonder geschikt om er een la ding mee aan land te brengen. Heden ten dage vinden we de turf- putten nog terug bij de laagwaterlijn. Zelfs in 40-45 ging men terug over op turf en ook toen was Emmahaven weer het punt waar alles aa land werd gebracht. Na de tweede wereldoorlog is er nog een tijd lang bedrijvigheid geweest. Nu zijn het havenhuis, het spuideurtje, de twee rijen meerpalen en enkele wrakken de stille getuigen van de eens zo welvarende haven. Het is niet veel meer, maar wat mij be treft, mag alles zo blijven als een laatste herinnering aan het ver leden. RBleyenberg, Kerkepad 15» Nieuw-Namen. NOG IETS OVER JAGERS De Koninklijke Nederlandse Vereniging van ja gers heeft nog niet zo lang geleden een Stichting opgericht, genoemd: "Stichting be houd natuur en leefmilieu", die waardevolle natuurterreinen wil aankopen of pachten. Preekt de vos de passie? Als commentaar las ik: Goedkoop stuntwerk van jagers om hun "sport" veilig te stellen. Immers men zegt dat de jacht onmisbaar is voor een goed faunabeheer. Een ieder denke er het zijne over. 71

de Steltkluut | 1981 | | pagina 41