ONZE WEGBERMEN EN SLOTEN Te vaak hoort men de kreet dat er te veel natuur vernietigd wordt door de moderne samenleving. Om die reden meen ik aandacht te moeten vragen voor een veel prettiger feit dat in onze streek te constateren valt, zelfs meerdere positieve ontwikkelingen o.a. 1. Er groeit weer zeewier aan de Scheldedijkenwat de oorzaak ook moge zijn: een vooruitgang vergeleken hij enkele jaren terug. 2. Onze poldersloten vertonen weer een rijke flora en ook het aantal kikkers en vissen in deze sloten neemt plaatselijk langzaam toe. 3o Onze wegbermen vertonen op vele plaatsen weer veel moois, dank zij het nalaten van overbodige hespuitingen. 4. De rioolwaterzuiveringsinstallatie hij Hulst is er oorzaak van dat de poldersloten niet meer vervuild worden door rioolwater. 5-o Steeds meer bewoonde kernen worden aangesloten op de open bare riolering (binnenkort Heikant), zodat de sloten steeds minder vervuild worden. 6. Het Groot Eiland, De Vlaamse Kreek en de Graauwse Kreek worden niet meer vervuild zoals vroeger. Bij alle negatieve berichten is het wel eens goed te bedenken dat er in onze streek toch ook winst wordt geboekt voor onze mooie natuur. EB •AANBEVELING, geformuleerd op de Tweede Konferentie van opese Milieuministers in 1976. Uit een rapport opgesteld door het Verenigd Koninkrijk: - De coekomst van het natuurbehoud hangt af van de steun van het vrijwilligerswerk en van de sa menwerking tussen officiële or ganen en de privé-verenigingen. Dit is essentieel omdat de na- tuurbehoudsverenigingen perso nen groeperen, die beschikken over een massa ervaringen en be kwaamheden die de officiële in stanties moeilijk kunnen evena ren. (Vrij naar: Vakblad voor biologen) 78

de Steltkluut | 1981 | | pagina 48