23-12-79 OOSTKANT SAEFTINGHE Plm 10.00 uur waren we aan de noordoostpunt van de Hertogin Hed- wigpolder. Even ten zuiden van de Gasdam stuitten we al op een turfbank met aan het oppervlak talloze sporen van vervening. In een wanordelijk patroon lagen daar vele tientallen hoopjes turf - blokken die er ooit waren gestoken (foto 23). Ze waren er opge stapeld om te drogen doch zijn blijkbaar nooit opgehaald. In dit veen zaten veel Riet- en BiesstengelsEen wilde stroomversnel ling - de afwatering van net Selenapoldertje (foto 23) - moest worden overgestoken. Ca 100 meter verderop stootten we op een zeer interessant plekje. Een donkere substantie - plm 10 meuer in diameter met een "steel" van plm 1 meter breed die landin waarts liep (foto 25) - stak ongeveer 20cm boven het omringende slijk uit. Het bleek te bestaan uit een bovenlaag vin verharde slootbagger en klei met brandsporen erin, wat puin (o.a. ijsselsteen en leisteen) en potscherven (17e éeuws). Er werden drie doorsneden gemaakt (fig.D). Opmerkelijk was hier bij de dunne zandlaag die in twee doorsneden tussen twee veen lagen inzat. Vermoedelijk is de plek de bodem van een plas die indertijd dichtgroeide en waarin zo nu en dan afval werd gewor pen. Het zandlaagje is ons een raadsel, of de veengroei moet ook hier gedurende een bepaalde periode onderbroken zijn geweest. We hebben dus geen enkele zekerheid daaromtrent. Pas aan het ba ken "Zuid Saeftinghe" begon de turf weer; met vrij veel sporen van vervening en weinig of geen hout. Op diverse plaatsen was men niet verder gekomen dan de aanzet tot exploitatie. Er was een spel van rechte kanalen en lijnen in de turf uitgesneden (fig.E, foto 26). Nog verder benoorden het baken, bij een leuk watervalletje (foto 27) kwam weer het hout tevoorschijn. Het was een bos van ongeveer een halve hectare met een massa aan stronken en stukken stam (foto 28) die zowel op als in (foto 29) de turf zaten. Diverse grote stronken waren vrij hard en hadden wit hout, anderen hadden weer vrij zacht hout doch monsters van beide typen Pig. D Profielen be horende bij fo to 25 A slootbagger met klei en puin C veen D klei E scherp zand G kleiig zand. werden gedetermineerd als Der. C1C2, C3)° 92

de Steltkluut | 1981 | | pagina 14