3 UITZONDERINGEN Onbeschermde vogels Op grond van artikel 2 van de Vogel wet kunnen vogels voor onbepaalde of bepaalde tijd onbeschermd worden verklaard. Voor onbepaalde tijd is alleen de Huismus onbeschermd. Gedurende de jaren 1979 en 1980 is daarnaast de Spreeuw buiten de bescherming van de wet geplaatst. Deze aanwijzing geldt steeds voor twee jaar, zodat de status van de Spreeuw steeds weer opnieuw moet worden bezien. Toch zijn de Huismus en de Spreeuw niet "vogelvrij". Zij mogen ni. niet worden gevangen of gedood met behulp van de z.g. verboden vang- middelen, waartoe behoren: lijm, strikken, beugels, vallen, klemmen, alle soorten vangkooien, alle soorten netten, geschikt en bestemd voor het vangen van vogels en giftige of verdovende middelen. Voor het met behulp van een vuurwapen doden van Huismussen en Spreeuwen kan in geval van schade een Vogel vergunning G worden verleend. Een houder van een jachtakte heeft zo'n vergunning echter niet nodig. Kievitseieren Het zoeken en rapen van kievitseieren is in Friesland toegestaan van 1 februari t/m 12 april en in de andere provincies t/m 5 april. Het is verboden zich bij het zoeken en rapen van kievitseieren te laten vergezellen van één of meer honden. De eigenaar en de gebruiker van gronden mogen zonder meer in de raaptijd kievitseieren zoeken. Ieder ander mag dat slechts doen in tegenwoordigheid van de grondgebruiker of met diens schriftelijke toestemming. Kooivogels Van het verbod tot het onder zich hebben van beschermde vogels zijn de volgende soorten uitgezonderd: Merel, Vink, Putter, Sijs, Kneu, Groenling, Geelgors. Voorwaarde is dat de vogels levend en onverminkt zijn en dat ze niet ten verkoop voorhanden worden gehouden.Ook het te koop vragen en kopen van deze kooivogels is bij de Vogelwet 1936 toegestaan, maar dit is een theoretische mogelijkheid,omdat voor vangst en handel in deze vogels geen vergunningen meer worden verleend. Er is dus geen andere legale mogelijkheid dan kweek om aan nieuwe vogels te komen. Voor het naar tentoonstellingen vervoeren van zelfgekweekte kooivogels,

de Steltkluut | 1981 | | pagina 21