OVER BOEREN- EN HUISZWALUW. De Boerenzwaluw en de Huiszwaluw zijn bekende zomervogels bij ons. Op dit moment zul je ze weer overal zien rond vliegen en ze zijn waarschijnlijk al aan het broeden. Beide vogels zijn insecteneters; ze vangen vliegen en mug jes en dergelijke onder het vliegen. Als de zwaluwen bij ons terugkeren uit het verre Afrika, is het bij ons lente. Maar zo af en toe is er wel eens een vo gel die wat vroeger aankomt dan de anderen, in een tijd dat het nog erg koud is. Vandaar het spreekwoord: Eén zwaluw maakt nog geen lente. De BOERENZWALUW keert begin april terug uit zijn overwinte- ringsgebied in Midden- en Zuid-Afrika. Hij is ongeveer 19 cm lang, zijn lange gevorkte staart mee gerekend. Rug en kop zijn blauwzwart, de onderkant is wit geel en de keel roodbruin. Elk jaar keren ze naar hun zelf de broedplaats terug; die is in stallen, schuren en onder bruggen. Het nest ziet er uit als een ondiep kommetje en is gemaakt van modder met aan de binnenkant strootjes, veer tjes en haartjes. Het vrouwtje legt twee keer per jaar 4 a 5 witte, paars bruin-gespikkelde eieren, die na ca. 2 weken broeden uit komen. Na bijna drie weken vliegen de jongen uit al worden ze in het begin nog door de ouders gevoerd: tijdens de vlucht. In september verzamelen de Boerenzwaluwen zich weer voor de trek naar het warme Afrika. De HUISZWALUW is ongeveer 12.5 'cm lang; hij heeft een on diep gevorkte staart. Rug en kop zijn blauwzwart, de onder kant echter en de plek tussen staart en rug zijn wit. Hij komt iets later terug uit Afrika dan de Boerenzwaluw, maar hij vertrekt ook iets later. De nesten worden aan bui tenmuren gemaakt. Je ziet vaak een stel bij elkaar. Het bouwmateriaal is modder met veertjes en dergelijke. Het is een diep kommetje, van boven dicht en aan de voorkant een kleine opening. Broeden en uitvliegen is hetzelfde als bij de Boerenzwaluw en de eitjes zien er ook ongeveer hetzelfde uit. Soms moeten ze hun nest afstaan aan een paartje broed- lustige Huismussen. Jullie moeten de komende tijd maar eens proberen Boeren- en Huiszwaluw van elkaar te onderscheiden. Let goed op alle kenmerken. Om je een beetje te helpen aandachtig te kijken naar kleinigheden tekende Petra van Cauteren uit Hulst voor jullie bijgaande tekening. Kleuren jullie hem in? MH. 112

de Steltkluut | 1981 | | pagina 40