KATÜURBESCHEKMING IK BELGIE Veel leden van onze vereniging zullen hun hobby bedrijven aan beide zijden van de grens. Vanuit dat oogpunt is het belangrijk om te weten wat in Belgie t.a.v. planten- en diersoorten wel en niet mag. De volledige lijsten van be schermde soorten nemen we in De Steltkluut op. Deze maand de plantensoorten, volgende keer de diersoorten. BESCHERMING VAN BEPAALDE IN HET WILD GROEIENDE PLANTESOORTEN. In het Belgisch Staatsblad van 24 maart 1976 verscheen het Koninklijk Besluit houdende maat regelen ter bescherming van bepaalde in het wild groeiende plantesoorten. Boudewijn, Koning der Belgen, Aan allen die nu zijn en hierna wezen zullen. Onze Groet, Gelet op de wet van 12 juli 1973 op het natuurbehoud, inzonderheid de artikelen 2, 4, 33, 44 en 47; Gelet op het advies van de hoge Raad voor natuurbehoud uitgebracht tijdens de algemene vergadering van 12 november 1975; Gelet op het koninklijk besluit van 12 januari 1973 tot coördinatie van de wetten op de Raad van State, inzonderheid artikel 3, 1e lid; Gelet op de dringende noodzakelijkheid; Op de voordracht van Onze Minister van Landbouw, Hebben Wij besloten en besluiten Wij: Artikel 1. De in dit besluit bepaalde maatregelen zijn blijvend van toepassing, op alle plaatsen van het nationaal grondgebied, op de in het wild groeiende plantesoorten opgesomd in de bijlagen A, B en C. De planten of plantedelen die ingevoerd worden vallen niet onder toepassing van dit besluit. Art. 2. De plantesoorten vermeld in bijlage A worden integraal beschermd. Het is verboden planten of plantedelen van die soorten: 1te plukken, te verplanten, te beschadigen of te vernielen, behalve in tuinen, parken en akkers; 2. onder welke vorm dan ook in de handel te brengen, onder kosteloze of bezwarende titel af te staan of te vervoeren, zowel in verse als in gedroogde toestand. Art. 3. De plantesoorten vermeld in bijlage B worden beschermd voor wat hun ondergrondse delen betreft tot en met de wortelhals. Het is verboden die plantedelen: 1. te ontgraven, te verplanten, uit te rukken of te verminken, behalve in tuinen, parken en akkers; 2. onder welke vorm dan ook in de handel te brengen, onder kosteloze of bezwarende titel af te staan of te vervoeren, zowel in verse als in gedroogde toestand. De bovengrondse delen van die planten mogen worden geplukt voor zover de ondergrondse delen niet worden beschadigd of vernield en het plukken geen aanleiding geeft tot handels- of industriële bedrijvigheid. Art. 4. De plantesoorten vermeld in bijlage C worden onder de volgende voorwaarden be schermd: Het uittrekken of oogsten in de natuur, het vervoer en de uitvoer zijn enkel verboden indien ze geschieden voor handels- of industriële doeleinden; deze verbodsbepalingen gelden zowel voor de gehele plant als voor haai afzonderlijke organen, en dit zowel in verse als in gedroogde toestand. Art. 5. Overtreding van de bepalingen van dit besluit wordt gestraft overeenkomstig de wet van 12 juli 1973 op het natuurbehoud. Art. 6. Dit besluit treedt in werking de dag volgend op zijn bekendmaking in het Belgisch Staatsblad. 84

de Steltkluut | 1981 | | pagina 6