gemaakt voor het werk van de Vogelwacht door middel van dia-en filmavonden o.a. te Othene, Griete, Hengstdijk, Boschkapeb.le Ossenisse en Stoppeldijk. Bekende sprekers kwamen spreken op pro paganda-avonden te Philippine, Sas van Gent, Zaamslag, Axel, Hulst en Terneuzen, terwijl enkele excursies naar de Braakman, Het verdronken Land van Saeftinghe en het Groot Eiland werden georganiseerd. Mei 1961 werd de leden aangeboden tegen gereduceerd tarief, abonnee te worden van "Het Vogeljaar", een tijdschrift toender- tijd uitgegeven door verschillende vogelverenigingen, waaronder de Nederlandse Vereniging tot bescherming van Vogels. Het Vo geljaar was een tijdschrift waarmee beoogd werd gegevens uit geheel Nederland te publiceren, zodat versnipperen van waarne mingen tot het verleden zou behoren. Het was de bedoeling dat Het Vogeljaar als orgaan van onze vereniging zou gaan function neren, maar dit is om allerlei redenen nooit zo goed uit de verf gekomen. Overigens was en is Het Vogeljaar een tijdschrift dat interessante artikelen bevat met vlotte tekeningen en fraaie foto's, waarop onze leden zich tot op heden nog tegen gereduceerde prijs kunnen abonneren. 5 JAAR DE STELTKLUUT Intussen was het ledental in mei 1961, gestegen tot 23O, maar twee bestuursleden, namelijk: H.Goossens en J.Wondergem hadden ontslag genomen, zodat er twee vacatures ontstaan waren. In de Himantopus van januari 1962 lezen'we dat het ledental gedaald was tot 200. Secretaris Sponselee blikte in het mede delingenblad terug op 5 jaar "De Steltkluut" en constateerde dat vooral het voor de vogelstand zo ongunstige "nestjes uit halen" door de jeugd opmerkelijk was verminderd. Het eigenlijke en directe beschermingswerk was, mede dankzij de welwillende medewerking van grondbezitters en- gebruikers op poten gezet door het afpalen van terreinen in de broedtijd zodat de vogels, voornamelijk weide- en waadvogels, ongestoord voor hun nakome lingen konden zorgen. Het aantal beschermde terreinen was weer uitgebreid met de PoelruiterkreekCanisvliet, de Kreek van Dees, de Emmakreek, Spuikom Braakman en de Braakmanschor ren. Het opgangen van nestkastjes was gestimuleerd door de verkoop van goedkope nestkastjes door de vereniging. Bij strenge koude was door het bestuur de wintervoedering ge propageerd via lezingen en kranten. In deze Himantopus lazen we voor het eerst iets over het asyl. HETASYL Natuurlijk werden er ook toen al regelmatig vogels gevonden die gewond waren tengevolge van het aanvliegen tegen een auto of ruit. Met een hersenschudding of met een gebroken poot of vleu gel werden ze bij één van de bestuursleden thuisgebracht met de vraag of er nog iets aan gedaan kon worden. Secretaris Sponse lee had het er maar druk mee, want hij was de asylhouder en had

de Steltkluut | 1981 | | pagina 12