EEN BARRE WINTER In de winter van 1962 op 1963 brak er weer een drukke tijd aan voor de vogelwachters. December bracht plotseling bar winter weer, terwijl nog duizenden vogels in onze contreien verbleven. Grote hoeveelheden voedsel werden o.a. in de Braakman uitge strooid en grote stukken grasland werden sneeuwvrij, gemaakt voor de ganzen. Via de kranten werd de bevolking opgeroepen om individueel eten te strooien voor de vogels rondom het huis en water klaar te zetten. Ook via de scholen werd voedsel ver zameld, dat later door de leden van de vogelwacht op plaatsen werd gebracht waar de nood het hoogst was. Een strenge winter was het, die lang duurde en waar menig vrij uurtje aan is op geofferd door allen die de vogels na aan het hart lagen. DE VOGELWACHT RAAKT IN EEN IMPASSE Toen werd het een poosje stil rond de Vogelwacht. Het bestuur schreef zelf in een brief aan de leden op 25 juni 1964: "De aktiviteit van de vereniging komt U misschien de laatste tijd wat matig voor. Toch geven wij U de verzekering dat veel werk wordt gedaan voor de vogelbescherming". Om een regelmatig kontakt te bevorderen deelde het bestuur mede dat het had be sloten om een collectief abonnement af te sluiten met "Het Vogeljaar". De contributie werd verhoogd en aan het abonne mentsgeld gekoppeld. Zo was elk lid er van verzekerd om de twee maanden een interessant vogelblad te ontvangen tegen sterk gereduceerde prijs. Van die tijd af werden de mededelin gen van het bestuur aan de leden per brief afgehandeld. De brieven werden echter steeds schaarser en ook de aktivi- teiten. Het werden jaren waarin niet veel meer omging in de vogelwacht. Een simpel briefje in 1967 waarin 4 excursies en een filmavond werden aangekondigd. Eentje in 1968 met 4 ex cursies en nog een brief in 1969 ™et slechts 2 excursies. Vogelwacht "De Steltkluut" was in een impasse geraakt die zou duren tot 1970. HERNIEUWDE AKTIVITEITEN Begin 1970 kwam er een kleine opleving in de Steltkluut. Er werd in maart een excursie georganiseerd naar de Braakman, in april bracht men een bezoek aan het waterwingebied te Sint Jansteen en in mei ging men de vroege-morgenzang in het Axelse Bos beluister ren. Een vrij zware tocht door Saeftinghe werd geleid door, hoe kon het ook anders in die tijd, F.v.d.Zande uit Clinge, die zich al jaren als beschermer van dit unieke schorrengebied verdienste lijk maakte. Het ledental had in de voorgaande jaren een geduchte knauw gekre gen en was inmiddels gedaald tot 75- Door de talrijke opkomst van de nog aanwezige leden en nieuwe belangstellenden voor de excur sies, begreep het bestuur dat er nog interesse was voor de 'vogel wacht en enkele bestuursleden, waaronder de inmiddels in de streek 1 4

de Steltkluut | 1981 | | pagina 14