deelde de voorzitter mee, dat gekozene de functie van secretaris zou gaan vervullen in plaats van G.Ottens, die gewoon bestuurslid werd. Deze mededeling kwam voor de leden zeer onverwacht. Meer dan 15 jaar had G.Ottens het drukste baantje binnen de club vervuld en was daardoor een vertrouwd beeld geworden voor alle leden. Maar belaas, de opvoeding van zijn zes opgroeiende zoons, 'n verhuizing naar Koewacht en de verbouwing van zijn huis vergden al zoveel van zijn vrije tijd, dat hij naar een rustiger baantje binnen het be= stuur verlangde. En zo gebeurde het. IN MEMORIAM F.V.D.ZANDE Eind april 1977 overleed F.v.d.Zande op 73-jarige leeftijd. Voor de Vogelwacht zal het Verdronken Land van Saeftinghe altijd onverbre kelijk met zijn naam verbonden blijven, want hij heeft dat gebied nationaal en internationaal zo bekend gemaakt als waardevol natuur gebied, door middel van excursies, door interviews voor kranten, tijdschriften, radio en tv dat hij uiteindelijk het voorbereidende, werk gedaan heeft voor de status die het gebied nu heeft. Ter na gedachtenis hebben we een bijzonder typerende foto, gemaakt door de Belgische filmer en fotograaf Marcel Verbruggen, die veel met Van der Zande optrok,in café Buys te Emmahaven gehangen en heeft J.Ne ve, de opvolger, een geul in Saeftinghe, met de weinig zeggende naam Verbindingsgeul, omgedoopt tot de Frans van der Zandegeul» ALLERLEI Ten gevolge van het verhuizen van G.Ottens naar Koewacht, was de leiding van de knotgroep in handen van H.v.d,Hemel uit Terneuzen gekomen. Hij was ook een van de mannen van het eerste uur bij de knotploeg en hij had al heel wat knotwilgen op zijn naam staan, In zijn verslag van oktober 1977 stond te lezen, dat sinds de win ter 1975/76 de dikke takken van de bomen verkocht werden aan de houthandel voor de vervaardiging van spaanplaat. Op die manier was er al 35 ton hout afgevoerd met een nuttiger bestemming dan ver branden, hetgeen tot dan toe gebeurd was. 1977 was ook het jaar van GEEF OM DE NATUUR, de nationale actie van het Wereld Natuur Fonds, die tot doel had geld in te zamelen o.a. om natuurgebieden aan te kopen. Veel werk voor deze actie werd verzet door leden en bestuursleden van onze Vogelwacht, Helaas viel de opbrengst van deze landelijke actie wate tegen, maar dat lag niet aan de vele actieve mensen die een deel van hun vrije tijd hadden opgeofferd voor het welzijn van de natuur. Tussen de drukte van deze actie, die in oktober en november voorbereid en gehouden werd, was er ook nog een cursus "Vogels Herkennen". In samenwer king met de ZVU en het IVN Terneuzen organiseerde onze Vogelwacht cp 9 achtereenvolgende maandagavonden in het najaar, een cursus in De Halle te Axel vcor beginnende vogelwaarnemers. Dat er naar een dergelijke cursus veel vraag was, mocht blijken uit het aan tal deelnemers, dat waren er nl, 100, Natuurlijk waren dit niet allemaal Steltkluutleden want de cursus werd gegeven voor drie instanties, maar we vermoedden wel dat er daardoor weer wat nieu- 2 9

de Steltkluut | 1981 | | pagina 29