we leden gewonnen waren, want aan het eind van 1977 stond het le denbestand op 421. Ter afsluiting van deze cursus werd in december een busrit georganiseerd door O.Z.Vlaanderen olv J.v.d.Steen} de ze tocht werd een groot succes. Voorts ging in de loop van 1977 de inventarisatie van Beschermde Planten van start. Deze werd begonnen met een voorlichtingsavond gegeven door G.Slob van Staatsbosbeheer. Om een beeld te krijgen van wat er in ons gewest aan beschermde planten te vinden was, nam iedere deelnemer of deelneemster aan dit project een of meer dere polders voor zijn of haar rekening en trachtte deze zo goed mogelijk te inventariseren. De gevonden planten werden in kaart gebracht en in de loop van 1978 werden deze kaarten aan de be voegde beheersinstanties overhandigd zodat deze bij hun beheer rekening konden houden met de volgens de Natuurbeschermingswet beschermde planten. ONZE UITGAVEN In het voorjaar van 1977 ontstond nogal wat deining om een voet balveld in het Axelse Bos. Er moest op korte termijn een uitge breid rapport inzake de natuurhistorische waarde van dit bos wor den samengesteldIn een lang weekend, waarin bijna dag en nacht gewerkt werd, verzamelde B.Grootjans al de ons bekende gegevens en verwerkte ze in een verslag. Er bleek vrij veel vraag naar de= ze informatie en daarom bundelden we de gegevens en maakten er een leuk boekje van 20 pagina's met omslag van, dat in een oplage van 200 stuks gedrukt werd en onder de titel Het Axelse Bos in de Axelse boekhandels en onze leden werd aangeboden. Het Saeftingheboek was uitverkocht. Er was echter zovael vraag naar, dat er in 1977 nog eens 500 exemplaren werden bijgedrukt. In diezelfde zomer kwam er een dia-serie uit over de Braakman. De 12 dia's, die uit de collectie van C.Riemslag kwamen, werden, samen met een begeleidend tekstboekje uitgegeven door Vogelbe scherming, Zeeuws Landschap en De Steltkluut. Intussen was M.Buise uit Hulst hard bezig met zijn omvangrijke boekwerk van 265 bladzijden over het Groot Eiland. Eind 1977 kwa men de eerste exemplaren van de pers, In het rijk met tal van oude kaarten, pentekeningen en foto's geillustreerde boek, belicht te de auteur de wordingsgeschiedenis, de woelingen door de tijden heen, de boerderijen, de dieren en planten van een groot gebied rond het Groot Eiland. Vogels en zoogdieren werden uitvoerig be sproken en ook andere levensvormen kregen de nodige aandacht. Het boek, dat in een oplage van 500 stuks gedrukt werd, laat zich lezen als een roman. Er zijn nog een beperkt aantal exemplaren ver krijgbaar. 1978: HERHALING VAN GESLAAGDE ACTIVITEITEN Ons medelid H.Maas uit Hulst was op een van de cursussen determi neren van planten dermate enthousiast geworden, dat hij samen met zijn vrouw veel van zijn vrije tijd doorbracht met het op naam brengen van de wilde planten die in ons gewest voorkomen. Op den 30

de Steltkluut | 1981 | | pagina 30