gische vogelvrienden, voor eigen rekening, met het uitgeven van een vogeltijdschrift onder de naam: Veldornithologisch Tijdschrift; tal van Steltkluutleden namen een abonnement. 1979: STEEDS VOORWAARTS Zette voor de vogels het nieuwe jaar een beetje slecht in met ijs en sneeuw, zodat ze, met name de ganzen, op enkele plaatsen bijge--? voederd moesten worden, met de vereniging ging het steeds beter. Tal van activiteiten werden georganiseerd, waaronder 35 excursies, waarbij het opviel dat de fietsexcursies steeds populairder werdene Twee excursies gingen over vrij specialistische onderwerpen. Ze werden vooraf gegas.n door lesavonden waarop de te onderzoeken ob jecten theoretisch werden behandeld. Zo was er in juni de mini-cur sus "Wat leeft in sloot en plas?", die georganiseerd werd door P, Maas, H.Castelijns en E.Gerritsen. Met behulp van dia's en ander lesmateriaal vertelde P.Maas iets over de verschillende levensvor men in het water. H.Castelijns behandelde de voedsel kringloop en R.Gerritsen sloot af met een verhaal over de milieu-eisen van de verschillende soorten en de gevolgen van waterverontreiniging. Als vervolg op de theorie-avond ging men een paar dagen later het veld in om met behulp van een net allerlei kleine beestjes als wantsen, haften, bloedzuigers, muggelarven, libellelarven, kokerjuffers en waterslakjes (de zogenaamde microfauna) te verzamelen en aan de hand van het geleerde op naam te brengen. In augustus gebeurde een soortgelijk iets. maar nu over een geheel ander onderwerp, namelijk grassen, De grassenkenner A.v.Haperen uit Middelburg bracht de deelnemers in een zeer duidelijke inleiding bij, waarop gelet moest worden bij het determineren van grassen. Tijdens het prac ticumgedeelte bleek echter alras hoe moeilijk dit was. Op de ex cursie die daarop in september volgde, konden de cursisten het ge leerde in practijk brengen. Het ging toen al veel beter en onder leiding van A.v.Haperen brachten ze een groot aantal grassen op naam in het Land van Axel. KRINGLOOPPAPIER Ons blad De Steltkluut kwam er dat jaar grijs uit te zien. Dat was het gevolg van het drukken op kringlooppapier. Met het gebruik van dit papier hoopte het bestuur een bijdrage te kunnen leveren aan het terugdringen van milieuverontreiniging bij de vervaardig ing van nieuw papier en het sparen van bomen die voor de fabri cage van nieuw papier gekapt zouden moeten worden. Ondanks de lichtgrijze tint van het papier bleef De Steltkluut een goed ver zorgd blad met lezenswaardige artikelen, waarvan er een aantal bij waren ter informatie en documentatie van verschillende instanties o.a. een verslag over de Cambronse kreek, die bedreigd werd door de aanleg van een weg dwars door het natuurgebied heen en ontwatering, geschreven door H.Bun en P.Mangnus. Een publicatie over de Voorste kreek te Hoek door B.Grootjans, die reeds enige jaren daarvoor was gebruikt bij het voorontwerp van de ruilverkaveling van de Verenig- 34

de Steltkluut | 1981 | | pagina 34