schaal gebruik van kunstmest en chemische bestrijdingsmiddelen wor den gevolgd door een steeds grotere beweidingsdrukHooiland wordt steeds vroeger in het jaar en steeds vaker gemaaid. Er is dood eenvoudig nauwelijks meer plaats voor weidevogels. Grote beweidingsdruk brengt een aanzienlijke vertrapping van nest en/of jongen met zich mee. Vroeg en vaak maaien betekend het uit- maaien van veel nesten en veel jonge vogels komen om. Overhoekjes zijn er praktisch niet meer. Alles moet in gebruik worden genomen. Watersnip, Kemphaan, Zomertaling, Kwartelkoning, zij zijn er het slachtoffervan. In Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zijn ze nagenoeg ver dwenen. Binnenkort worden ze gevolgd door Grutto en Tureluur. Nederland heeft een zeer grote verantwoordelijkheid t.o.v. deze vogels. Van de Grutto broedt 90vari de Midden-en Westeuropese po pulatie in Nederland, van de Kievit is dit 50$, Tureluur 50$, Kemphaan 75$ en Watersnip 40$. Nederland dreigt op korte termijn zijn internationale betekenis voor deze vogels te verliezen, tenzij er passende tegen/maat-regelen (kunnen) worden genomen. Hierbij be doel ik niet akties tegen de landbouw, maar mét 'de landbouw. Het moet mogelijk zijn om met elkaar rond de tafel te gaan zitten om oplossingen te zoeken. Dat deze er zullen komen is mijn overtuiging, want anders zou heel de natuurbescherming wel kunnen opdoeken. Peter Maas, Kipstraat 7» 4589 KR Ossenisse. Litaratuur Alleyn, W.P., e.a.: Avifauna van Midden-Nederland, 1971 Casteleins, H.Resultaten vogeltellingen 14-2-1981. MeiningerP.LVerspreiding en aantallen van de broedvogels in Zeeland, 1977- Molenaar, J.G.de, Bemesting, Waterhuishouding, Intensivering in de Landbouw en het Natuurlijk Milieu, R.I.N. 1980. Sponselee, G.M.P. en M.A.Buise, Avifauna van Oostelijk Zeeuws- Vlaanderen, 1975» Teixeira, R.M.Atlas van de Nederlandse Broedvogels, 1979- 48

de Steltkluut | 1981 | | pagina 48