van het ontluikende waarnemen en "beschermen na de stropers periode - werden altijd door Huismussen of door niets be woond. Nooit Koolmezen. Kwamen die echt niet voor of zag je ze niet? Het moet het eerste zijn geweest, want Grauwe vlie genvanger en Spotvogel - de laatste kwam een aantal aan de vensterbank hangende draadjes halen voor zijn nest - kende je wel. Al voor 1953, want de bomen waarin ze nestelden zijn door de watersnood van dat jaar gesneuveld. Zou je dan de Koolmees voortdurend over het hoofd hebben gezien? Ik kan het me niet voorstellen, volgens mij kwam hij toen rond boerderijen nauwelijks of niet voor, want dat "Kjèsmussen" bestonden wist je wel degelijk. Wel waren er, dicht bij huis of wat verder af, Wielewaal en Groene specht (zwervend), vriesganzen, de twee Karekieten, Meerkoet en Waterhoen, Tor telduif, de Europese, nog niet de Turkse en Patrijzen. Deze zelfs talrijk in de polders, evenals de Geelgors (geelvink). Fazanten daarentegen zijn weer pas later gekomen; in de pol ders tegen de Schelde wel te verstaan, in de bossen aan de grens waren ze al veel langer. Maar toen was ook de belang stelling al geheel anders en de periode van het nesten uit halen lag achter ons; studie en bescherming waren er voor in de plaats gekomen. En je ging ook al eens wat verder op onderzoek uit: de schorren voor de Braakman, Visdieven en Kokmeeuwen bekijken; op Hoeve De Punt te Zaamslag de Blauwe reigers; het Groot Eiland, Saeftinghe, Je verzamelde gege vens over broedvogels en broedgevallen, vroeg ze op bij vrienden en kennissen met dezelfde belangstelling of met 'n open oog voor de natuur om hen heen. Met H.Enkelaar uit Oostburg bijvoorbeeld, die als AID-ambtenaar op zijn brom mertje oost en west veelvuldig doorkruiste. Hij beschikte over veel waarnemingen, ook uit uithoeken als Overslag of Philippine, waar je zelf maar zelden kwam. F.K.Haak was ook al begonnen, veel Belgische vogelvrienden verzamelden gege vens, er ontstonden contacten met Vogelbescherming, kortom alles groeide toe naar 1956. G.M.P.SponseleeSaxhavenstraat 5, 4561 HB Hulst. 54

de Steltkluut | 1981 | | pagina 54