Waar hebben we de meeste kans iets "bijzonders" te vinden? In de zon en uit de wind en op niet te vruchtbare grond. Op vrucht bare grond groeien de mindere planten en vooral de grassen te snel en te weelderig en verdringen daardoor de meer kwetsbare soorten. Volgens mij één van de redenen van het zeldzamer wor den van de Kaardebol. Maar kom we gaan eens hier en daar kijken. We gaan van Kloosterzande naar de kruising van de Tasdijk met de PrRoosevel tstraatHier, kijk in de bocht van de dijk, lek ker in de zon, zie je daar die plant staan, van ongeveer 80 cm hoog met ovale bladeren en rood aangelopen stengels? De bloei- wijze lijkt wat op dat van kruiskruid ma ar de kelk is iets rood achtig. Dat is nu DonderkruidOok tussen de Dam van het Oude Hoofd en de Perkpolder staat in zo'n zelfde bocht Donderkruid. Ook op de Doorndijk en op de Boudeloodijk staat een enkele plant. En hier iets hoger op de dijk deze vertakte plant met spitse blacferen en kleine geel-.witte bloempjes? Kijk hier staat nog een oude plant van vorig jaar. Zie je die kleine witte zaadjes (net pareltjes) zitten? Dat is Glad parelzaod. Let ook even op die vele planten met die mooie kleine roze bloempjes, dat is de Wilde marjolein. Die zullen we nog vaak te gen komen vandaag want die doet het op onze dijken opperbest. Evenals de fel rood ge kleurde Aardaker met zijn vlinderbloemen. Nee, die je nu aan wijst is een roze vlin derbloem, de Kattendoorn. Kom we gaan te rug richting Kloosterzande, maar eerst even kattedoorn ïn deze brede sloot kijken. Zie je daar die mooie roze bloem op die lange slanke sten gel? Dat is de Zwanebloem. Let op de bladeren, die zijn aan de onderkant driekantig en van boven afgeplat. Net een paling staart. Jammer dat de koeien er hier bij kunnen, het is de eni ge plaats rondom Kloosterzande, die ik weet, waar ze nog te vinden zijn. Toch eens vragen aan de eigenaar van het weiland of er niet een "pindraad" bij kan ge slagen worden. We gaan nu over de Zoutlandsedijk richting Oostdijk. Hier op de driesprong van-Oost- dijk en Weverstraat zie je een plant staan met ho rizontale bladeren; op de nerven staan aan de on derkant stekeltjes. De bovenste blacferen staan noord-zuid gericht daarom de naam Kompassla. Ook op de Drogendijk staat Kompassla. Heb je onderweg de Kaardebol zien staan? We zullen maar niet zeggen waar want niet iedereen weet dat de Kaardebol een beschermde plant is. Stop!!! opletten hier langs de weg, je trapt haast op een orchidee, 'n soldaatje? Nee toch niet het is geen orchidee maar een KlavervreterZijn naam zegt het al hij leert (parasiteert) op de wortels van de klaver. In dit geval op de witte. Hier zie je er maar één staan maar als we straks rechtsaf naar Kreverhille gaan, richting Perk- 166

de Steltkluut | 1981 | | pagina 24