zamerhand ontbonden. In deze tijd, ongeveer tot in september, neemt de kans toe dat vleermuizen op uiteenlopende plaatsen worden aangetroffen; dat zou dus ook in nestkasten kunnen zijn. Omdat na half juli echter zelden nestkastcontroles plaatsvin den, en zeker niet in augustus en september, is over het voor komen van vleermuizen in nestkasten in ons land slechts uit enkele gebieden iets bekend. Zoals tussen Vogels onderling, kan ook tussen vogels en vleer muizen concurrentie optreden om de bewoning van een nestkast. Voor zover bekend zijn het steeds de vleermuizendie hierbij het veld moeten ruimen. In het vogelbröedseizoen kunnen vleermuizen dan ook alleen terecht in nestkasten die niet door vogels zijn bezet. Daarna'krijgen de vleermuizen meer keuze. Komen er regel matig vleermuizen in de vogelnestkasten, dan kan het ophangen van speciaal voor vleermuizen ontworpen kasten ertoe bijdragen de woningconcurrentie tussen vleermuizen en vogels te vermin-r deren. Vleermuiskasten kunnen ook onderdak bieden aan vleer muizen in gebieden waar weinig of geen natuurlijke holtes zijn, of waar recent veel natuurlijke holtes zijn verloren gegaan. Door het Ministerie van C.R.M. is een handleiding voor vleer muiskasten uitgegeven met een bouwtekening en aanwijzingen voor het ophangen. Enkele exemplaren zijn verkrijgbaar bij "Steltkluut" - voorzitter Sponselee, die zonodig weet waar de voorraad aan te vullen. Gegevens over vleermuizen in nestkasten, en eventueel daarin gevonden dode vleermuizen, zijn zeer welkom op onderstaand adres. Over plannen voor nazomercontroles van nestkasten, 'meldingen van vleermuiskolonies, en andere vleermuis zaken kan altijd con tact worden opgenomen. G.H,G1as. werkadres: Rijksinstituut voor Natuurbeheer, Kemperbergerweg 67, 6816 RM Arnhem (085 *- 452991 Opm; U leest het: wie 'n handleiding wenst kan contact opnemen met Sponselee. Red. Grootoorvleermuis 1 74

de Steltkluut | 1981 | | pagina 32