VOGELTREK Zaterdag 29 augustus: zo rond half acht 's avonds stond ik nog even buiten. Het was mooi zonnig weer. Plotseling hoor ik op grote hoogte een helder bi-bi-bi-bi-geluid. Even la ter wordt het herhaald en tegelijkertijd kan ik horen dat het geluid dichterbij komt. Ik speur de lucht af en merk dat het geroep afkomstig is van een drietal vogels, die in een snelle vlucht overvliegen. Regelmatig laten ze dat bi- bi-bi-bi-geluid horen. Ik herken de vogels en hun roep. Het zijn Regenwulpen. En ineens besef ik: het is nog maar eind augustus, maar de vogeltrek is alweer volop aan de gang. Want Regenwulpen behoren niet tot onze broedvogels; het zijn doortrekkers.Twee keer per jaar komen ze door ons land: in het voorjaar op weg naar streken ten noorden van ons land en in de maanden juli, augustus en september de andere kant op. Herfsttrek noemen we dat, maar eigenlijk is het nog volop zomer: de vacantie is nauwelijks voorbij en dat zelf de weekend waren er nog volop mensen op het strand. Hu denken we, dat we voor jeugdleden van De Steltkluut niet moeten uitleggen wat trek is. We gaan er maar van uit dat iedereen dat weet en anders moet je er echt eens wat over lezen. Er is veel over geschreven en wij hebben er toch niet voldoende plaats voor, om het onderwerp uitvoerig te bespreken. Want behalve de trek tussen broedgebied en win terverblijf, zoals van de Regenwulpen, die we reeds noemden, heb je ook slaaptrek, voedseltrek. Je krijgt, als redac teur van zo'n jeugdpagina zin om netjes uit te gaan leggen wat dat betekent: slaaptrek, voedseltrek. Je zou willen zeggenmaar je bedenkt je bijtijds. Waarom zou jij het zeggen? Vraag het de lezers: wat is slaaptrek, wat is voedseltrek? En kun je daarvan in ons gewest voor beelden zien? En van "gewone" trek, is daar ook iets van te merken? Of is dat net zo iets als: de aarde is rond. Ie dereen zegt het, dus het zal wel zo wezen, maar merken doe je er niets van. Laat eens horen wat jij merkt van die trek. En niet vergeten: slaaptrek, voedseltrek, dat is, eh,eh.... eh..enne te zien 1 76

de Steltkluut | 1981 | | pagina 34