Kuhn)en de in Zeeland zeer zeldzame Koningsvaren (Osmunda regalis L.)De eerste drie soorten waren te vinden in de onder- begroeiing van de westhelling van het dijkje. Van de Mannetjes varen waren er enkele tientallen verspreid staande exemplaren. De Adelaarsvaren kwam er massaal voor en vormde over grote stukken de enige ondergroeiing. Van de Wijfjesvaren werd 1 exem plaar aangetroffen. De Koningsvaren stond met een zestal exem plaren aan de westkant van het weggetje in de schaduw van enke le bomen en wat struiken. Voor zover ons bekend is dit de eerste maal dat deze soort in het wild in ons gewest is aangetroffen. Eerder, in 1970» verzamelde M.Aarts 1 exemplaar in het bosje nabij het parochiehuis te Zuiddorpe de t .K.Kramer Utrecht Aangezien het hier een verwilderde tuin betreft is aanplant niet uitgesloten. In de "Plantenlijst van Zeeland" (jacobusse, 1981 wordt de soort ook genoemd. Bij navraag bleek dit betrekking te hebben op-de kreek bij Westkapelle waar de soort massaal voorkomt (med.C.Jaco busse). Dit was zo ver bekend de enige vindplaats in Zeeland. In de flora's wordt trouwens opgegeven dat de Koningsvaren ontbreekt in het Pluviatiel plantendistrictwaartoe oók Zee land behoort, In de aangrenzende Belgische provincies Oost- en West-Vlaanderen is de soort eveneens zeer zeldzaam. In Oost- Vlaanderen is er slechts één vindplaats namelijk iets ten oosten van Ertvelde plm 4 kilometer ten zuiden van de grens bij Sas van Gent (Rompaey Delvosalle, 1 972). Dit is dus vlakbij onze nieu we vindplaats. M.A.Buise, Julianalaan 11, 4561 JA Hulst.

de Steltkluut | 1982 | | pagina 24