Bonte vliegen vanger: Wielewaal Slechts drie waarnemingen in Z.Vlaanderen van deze soort. Op bijna alle door de deelnemers ingezonden waarnemingslijsten ontbrak de Grauwe vliegenvanger. Mogelijk moet de oorzaak gezocht worden in de late terugkomst van deze soort in 1981. En hebben veel waarnemers hun eerste waarneming daarom niet meer doorgegeven. De soort is in OoZ.VI;anderen beslist niet zeld zaam maar een vrij algemene broedvogel. (15)17-4 Mauritsfort, Hoek (HC+AB) (1H+1P) 27-4 Vlaamse Kreek, Graauw (jvH) 1, 9-5; 1, 10-5; 2, 10-5; 1, 15-5. Groot Eiland, Hulst (excursie Stelt- 5 kluut) (4x)10-5 (x) 11-5; Braakman noord, Terneuzen (HC) 4, 16-5- VOGELS KUNNEN SCHA- de of overlast ver oorzaken. Dat is geen verschijnsel van vandaag of gis teren. Jan Drijver - jarenlang secre taris van Vogelbe scherming - werd er in het begin van de jaren twintig ook al mee geconfron teerd We nemen een stuk je over uit een van de Jaarboeken van V ogelbescherming Een ander voorbeeld van vogelschade, Telken jare in het vroege voorjaar, als de eerste maaibedden gereed gemaakt worden, ondervind ik, of liever mijn tuin, groote belangstel stelling van Musschcn en van Vinken, die ijverig azen op radijs zaad, op zaad van koolsoorten, spinazie, enz. Schieten maar, om die lastige vogels op te mimen? De Vogelwet staat het toe; schade is er immers. En zouden de oven/liegende vogels niet met schade kunnen dreigen? Dc heb de zaaibeclden steeds met netten en draden weten de beschermen cn ten slotte is deze manier om het nadeel der vogels te weren, veel goedkooper en veel eenvoudiger dan het rondkropen met een buks. Een oude tuinder lachte mij uit mn mijn omslachtige wijze van werken. Hij wist wel beteren raad en hij heeft mij werkelijk een goeden dienst bewezen, door mij in te lichten. In Maart en in April later in den rijd .aten de vogels de bedden wel met rust gaat al het zaad, dat gaarne gegetpr. wordt, in een linnen doekje gebonden, voor eenige minuten in een mengsel van water en petroleum (ongeveer 4 1). Het mengsel wordt een paar maal flink geroerd en iedere zaadkorrel krijgt daar door natuurlijk een petroleumsmaak. Vóór het gebruik wordt het zaad even in de zon gedroogd en men behoeft geen vogel- schade meer te duchten, biet jonge groen van sla, spinazie, doperwten, enz. wordt ook met een petroleummengsel be sprenkeld en geen vogel waagt het meer, mij nadeel toe te brengen. 52

de Steltkluut | 1982 | | pagina 24