- Nadeel van gewoon ringonderzoek: jagers zijn het .terugmelden al gauw "beu wat leidt tot een dalend terugmeldingspercentage. Best bruikbaar zijn grote pootringen waarvan cijfers en letters met de kijker worden afgelezen. Dat geeft een terugmeldings percentage van 90 io. Halsringen blijken niet zo'n lange le vensduur te hebben als pootringen, maar die zijn vaak minder goed te zien in hogere vegetatie. Er is ook een proef met 77 Canadaganzen gedaan met radiotransmittorsdie gem. 50 dagen werkten. - Wat me verbaast is het idee van.v.d. Kammen dat je als je meer kennis ver gaart, zou moeten gaan beheren, be schermen of schieten. Je kunt namelijk veel eerder het omgekeerde gaan denken: door niet te .ringen en te merken zou je het verzamelen van kennis kunnen onder drukken en dat zou kunnen leiden tot onvoldoende of foute bescherming of tot foute argumentatie tot afschot. Als er dus niet geringd en gemerkt werd, zou hij daar terecht tegen kunnen protesteren. In Ieder geval raad ik aan om in de Steltkluut het boek van Owen te ver melden en er op te wijzen dat de schrij ver een enorme hoeveelheid feiten mate riaal bespreekt, dat gebruikt wordt door regionale, nationale en internationale natuurbeschermers. - Joep kreeg gelegenheid voor een weerwoord. - Ik pretendeer helemaal niet een ganzenkenner te zijn; ik ben een vogelliefhebber en -beschermer. En daarom ook nog niet bereid mijn artikel te wijzigen of terug te trekken. Ik zal in mijn commentaar de brief volgen. Voor de Kleine zwanen en de steltlopers die zijn geverfd, gelden in feite dezelfde vragen als die welke ik gesteld heb. Alleen zijn zij de aangebrachte kentekens na de rui weer kwijt en ze hebben er dan ook geen last meer van. Ik heb geen argumenten aangevoerd, alleen vragen gesteld waarop ik het antwoord niet weet en ik kan dus ook niet antwoorden. De heer Lebret echter ook niet, vind ik. Weliswaar heb ikzelf nog nooit een verstoten gans met een halsring gezien, maar wie ben ik om te oordelen over wel of niet verstoten zijn? Een betere verstandhouding met de jagers of een wettelijke rege ling in verband met terugmelding, is dat niet mogelijk? Waarom nog halsbanden gebruiken als die toch geen lange levensduur hebben, terwijl grote pootringen - waartegen ik geen on overkomelijke bezwaren heb - veel beter en betrouwbaarder uitkomsten geven? Beheren: beschermen of schieten? Bij een populatie-aanwas is het afschieten van een 55

de Steltkluut | 1982 | | pagina 27