evenwel de' oorzaak van. Toen begin juli 198*1) het weer eindelijk warmer werd in West-Eu ropa, werd besloten om een luistertocht te organiseren in de nacht van 7 op 8 juli 1981. We zouden de tocht houden langs de Belgisch-Nederlandse grens, tussen Sas van Gent en het Land van Saeftinghe. In het voordeel ven deze beslissing pleitte het warme weer, na een wekenlange periode van bijzonder lage tefnperaturen en veel regenval (de laagste junitemperaturen in 60 jaar) Wij veronderstellen namelijk dat vogels vokaal aktiever zijn .in warme nachten dan in koude nachten. Onze route hebben we gekozen in funktie van geruchten dat de Kwartel het meest gesignaleerd wordt in het grensgebieda Dat is niet zo vreemd, omdat in dit gebied nog op een aantal plaatsen aan minder intensieve landbouw wordt gedaan, hetgeen volgens Teixeira (1979) van groot belang is voor de Kwartel. Dit gebied behoort trouwens plantengeografisch gezien tot het Vlaams distrikt (ruig, zandig,... In ons nadeel was misschien de wat late datum. Kwartels arri veren meestal mei/juni (Teixeira 1979) en zouden na de koppel vorming bijna niet meer roepen (Cramp Simmons 1980). De roep zou dus enkel een "sexuele" betekenis hebben (aantrek ken van een partner) en geen territoriale. Begin juli zouden dus alle koppels reeds kunnen gevormd zijn (eileg vanaf eind mei). Omdat eileg nog kan gebeuren tot september, is het op treden van nieuwe koppelvorming in juli dus wel nog mogelijk (Lippens en Wille 1972). Onze route is aangeduid op bijgaand kaartje. Er werd vertrokken op 7 juli 1981 Om 22.10 uur in de Molenstraat te Westdorpe om na exact 70 km op dit punt terug te keren om 2.40 uur. Er werden dus 240 minuten doorgebracht op deze route. We reden met een wagen, die niet werd verlaten om te luisteren. Er waren 27 haltes (stops) met dien verstande dat de eerste en de zevenentwintigste samenvielen. Op elke stop werd 5 minuten 6 1

de Steltkluut | 1982 | | pagina 33