VOGELTELLINGEN 1980/81 Literatuur Cramp S. K.E.LSimmons1980; Handbook of the Birds of Europe, the Middele East and North Africa; Oxford University- Press.Oxford (volume2). Glutz von Blotzheim U.N.; 1973; Handbuch der Vogel Mittel- europasAkademische VerlagsgesellschaftFrankfurt am Main (band 5) Teixeira R.F.1979; Atlas van de Nederlandse Broedvogels; Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland, s-Graveland Lippens L. H.Wille; 1972; Atlas van de Vogels in België en West-Europa; Lannoo, Tielt. F.L.L.TOMBEUR J. VAN DER KAMMEN, Sas van Gent. 12-7-1981. Inleiding. Sinds eind 1980 worden voor het eerst op grote schaal tellingen uitgevoerd naar winter- en trekvogels. Geteld zijn alle water vogels, alle roofvogels, Zwarte- en Bonte kraai, Kauw, Roek, Ransuil. Hout- en Holenduif, Water- en Oeverpiepers, Ijsvogel, Klapekster, Strand- en Kuifleeuwerik, Frater, Sneeuw- IJs- en Grauwe gors. Er zijn tellingen uitgevoerd in de maanden december t/m april (seizoen 1981 1982 van september t/m april). In dit overzicht zijn alle getelde vogels opgenomen behalve vogelsoorten waar de jacht opgeopend is of waarvan het niet zeker is of-deze geslo ten blijft, (b.v. Roek en Bonte kraai). Op verzoek van de koör- dinator voortellingen in Zeeland zijn alle in dit verslag opge nomen waarnemingen naar hem doorgestuurd. Deze koördinator stuurt op zijn beurt resultaten door naar belangstellenden. Hier ligt dan ook de voornaamste reden van de geheimhouding van gegevens over jachtvogels. Deze worden n.l. automatisch doorge stuurd naar het Rijksinstituut voor Natuurbeheer (RIN), welke instantie nauw samenwerkt met jagersorganisatiesHet ligt in de bedoeling één en ander nog eens in een artikel in de Steltkluut toe te lichten. (Graag Red.) Resultaten van de tellingen. De tellingen vinden plaats op een van te voren vastgestelde datum. Er mag twee dagen vroeger of later geteld worden. De ge gevens worden per telgebied doorgegeven. De indeling van deze gebieden is te vinden op bijgaand kaartje. Een belangrijke factor bij vogeltellingen is de weersgesteldheid. Er volgt eerst een overzicht van de weersomstandigheden tijdens de tellingen,, Tevens is aangegeven welke gebieden niet geteld zijn0 18/22 december: bewolkt, regen og zaterdag (20), wind vnlZW 4, temperatuur ca 5 C, redelijk zicht, niet geteld 50943 en 25810. 63

de Steltkluut | 1982 | | pagina 35