rende, populatie geldt dit voor Kolgans, Smient, Pijlstaart, Wil de Eend en in mindere mate voor de Rietgans. Opvallend is het hoge aantal Bergeenden dat in maart geteld werd. Hiervan werd 58'fo in de gebieden langs de Schelde (198) en Saef- tinghe (530) geteld. De rest 421& bevond zich in het binnenland. Naast de broedvogels zijn er ook een flink .aantal doortrekkers bij. Uit de tabel valt af te lezen wanneer bepaalde soorten ons ver laten. Let b.v. maar eens op het aantal waargenomen Ransuilen, Grote zaagbekken, Blauwe kiekendieven en/of Dodaarsjes. Ook kun nen we zien wanneer bepaalde soorten bij ons doortrekken en/of aankomen. Let maar eens op het aantal waargenomen Wulpen, Regen wulpen, Grutto's en/of Kokmeeuwen. Opvallend was verder dat het aantal getelde Kolganzen in december en januari in lezelfde or de grootte lagen. De terugtrek geschiedt kennelijk al erg vroeg want reeds in febru ari werd nog maar de helft van het dec/jan-aantal waargenomen TT A 1 1 T en in maart nog maar een kwart. In april waren alle Kolganzen op een enkele na verdwenen. Al eerder werd gezegd dat vogeltellingen beter over meerdere jaren bekeken kunnen worden. Door het op de ze manier dan verzamelde vergelijkingsmateriaal wordt de interpre tatie van deze gegevens een stuk interessanter, Daarom lijkt het me dan ook nuttig met de tellingen door te gaan, niet om over heidsinstanties als b.v. het RIN van gegevens te voorzien maar voor ons eigen genoegen. Daarom is op een bijeenkomst met de tel lers dan ook besloten dat we regelmatig bij elkaar komen om e.e.a. met elkaar tebespreken. Natuurlijk zal het mogelijk blijven dat ook anderen van deze gegevens gebruik kunnen maken, maar hieraan moeten we dan wel voorwaarden kunnen verbinden! Oproep Mocht je naar aanleiding van dit artikel interesse hebben om ook vogeltellingen te verrichten, dan kun je met Mare Ploegaert (01 159-973) of Henk Castelijns (01159-846) kontakt opnemen. Ook mensen die er helemaal geen verstand van denken te hebben, kun nen zich aanmelden. Er is wellicht in je buurt wel een teller te vinden met wie je op stap kunt. Ook ben je na telefonisch over leg welkom op één van onze volgende besprekingen. Aan de tellingen werkten mee: Guus Harts, Titus IJsebaerd, Wim Wisse, Kees Riemslag, Jan Sanderse, Ben Paes e.a., Mare Willaert, Gerard en Adrie v.d.Wiel, Jan Lievens, Richard Bleyenberg, Ed Steijn, Franklin Tombeur, Julien van Hooye, Werner van LaereHans Molenaar, Peter Maas, Corrie Slabbekoorn, Peter Dobbelaar, Peter de MaagtRita Dobbelaar, .Marion Kindt, Marcel Brackaert, Fons de Kind, Eddy Bogaert, Mare Buise en de samenstellers van dit artikel Mare Ploegaert en Henk Castelijns, 6 5

de Steltkluut | 1982 | | pagina 37