KNOTWILGEN ALS GASTHEREN VOOR ANDERE PLANTEN snel gewezen op het instand houden van het natuurlijk evenwicht. Maar vragende waarom ze dan allerlei roofdieren zoals vos, "bun zing, hermelijn en wezel schieten moeten ze het antwoord schuldig blijven. Men zal U namelijk niet vertellen dat ze juist gebaat zijn bij een verstoord natuurlijk evenwicht. Want het gaat er aan het eind van het jachtseizoen niet om, om keurig het natuurlijk even wicht hersteld te hebben, maar om zoveel mogelijk wild geschoten te hebben. En dan zijn allerlei roofdieren en zelfs roofvogels (havik en buizerd!) alleen maar lastige konkurrenten Denk ook maar eens aan het uitzetten en bijvoeren van fazanten die in Nederland van nature niet thuis horen en zelfs konkur renten z j'n van andere vogels zoals b.v. de groene specht, (beide eten graag miereneieren) ook dit heeft met natuurlijk evenwicht niets te maken. Mogelijk zullen zich steeds meer mensen tegen de plezierjacht ke ren als ze er maar mee gekonfronteerd worden. Ook de jagers hebben dit door want in hun lijfblad de Nederlandse Jager wordt ze dan ook aangeraden zich niet aanstoot gevend te gedragen en b.v. drijfjachten maar liever niet in het weekend te organiseren - want het publiek begrijpt dit toch maar niet. - Mogelijk is het dan ook niet eens zo'n gek idee een "jacht-eks- kursie" te organiseren. We zouden een gebied waar op dat moment gejaagd wordt kunnen bewaken. Hiervoor zou zich b.v. een bezoek aan een jachtpartij in Saeftinghe bijzonder goed lenen! Het lijkt ons daarnaast dringend geboden dat er een landelijke ac tie op gang komt met als doel te bereiken dat in natuurreservaten iedere andere jacht dan noodzakelijk gebleken beheersjacht te ver bieden. Ook dient bereikt te worden dat jacht in publiek toegan kelijke gebieden wordt gestaakt, op zijn minst op Zaterdag. Men denke aan bossen die in ruilverkavelingsverband met duur overheidgemeenschapsgeld zijn aangelegd. Ze zijn bedoeld voor de recreatie maar door de jacht wordt die recreatiemogelijkheid be perkt tot enkele mensen. Noodzakelijke beheersjacht zou buiten het weekend dienen plaats te hebben. Henk Castelijns, Kasteelstraat 25, Philippine. In de zomer van 1974 werden op aandringen van George Sponselee op een tweetal ter- reintjes in ons gewest knotwilgen onder zocht op het voorkomen van gastplanten. Het is een bekend verschijnsel dat met name op en in de kop van deze bomen tal loze hogere plantensoorten kunnen voor komen. Ook op zoogdieren, vogels (holen- broeders), spinnen en allerlei insekten- soorten hebben deze bomen een grote aan trekkingskracht. Tevens is het een rijke levensbodem voor paddestoelen, schimmels, 68

de Steltkluut | 1982 | | pagina 40