en gevarieerde vegetatie (erg veel gevlekte rupsklaver hier) enz. Tijdens het tweede deel van de wandeling over de gasdam kregen we een goede impressie van de drukte in de schorren tij dens het broedseizoen: onstuitbare levensdrang in een weidse natuur. De wandeling bood een uitstekende gelegenheid voor de begin* nende vogelaar om kennis te maken met enige algemene, maar toch wel bijzonder mooie soorten uit onze avifauna zoals Scholekster, Tureluur, Kluut, Kievit, Bergeend. Richard bood een ieder de gelegenheid rustig de kenmerkende eigenschappen van voorkomen, gedrag, geluid enz. waar te nemen. Niettemin had onze gids ook enige hoogtepunten in petto. Uiteraard prooivogels! Met enthousiasme Bekommentarieerde hij de ver schijning van enige Bruine kiekendieven en een broedgeval van de Ransuil in de nestkast voor een Torenvalk. Die laatste kon den we overigens in een andere nestkast ook de ouderlijke plich ten zien volbrengen. En last but not least een Steenuil die in een pereboom zat. Waargenomen vogelsoorten: Wilde eend, Slobeend, Wintertaling, Bergeend, Regenwulp, Scholekster, Tureluur, Zwarte ruiter, GroenpootruiterZilverplevier, Grutto, Kievit, Kluut, Meer koet, Patrijs, Fazant, Zilvermeeuwm Kokmeeuw, Visdiefje, Hout duif. Koekoek, Ransuil, Steenuil, Bruine kiekendief, Toren valk, Tapuit, Veldleeuwerik, Europese tortel, Graspieper, Spreeuw, Merel, Kneu, Groenling, Tjiftjaf, Zanglijster, Winter koning, Rietzanger, Kleine karekiet, Zwarte kraai en de roep van de Wielewaal. Jan Lievens. DIJLE-VALLEI, 23 MEI 1981 Vol verwachting vertrokken op 23 mei 1981 39 leden van onze vereniging per autobus naar de Dijle-valleigelegen op onge veer 30 km ten zuid-oosten van Brussel, een voor allen onbekend gebied Om enkele minuten over 8 verwelkomden de medewerkers van de Or nithologische Vereniging van Watermaal-Bosvoorde t.w. de heren Domisse, Gomez, Severin, Ninamme en Watthee ons bij de afrit naar Wavre. Onze gids loodste ons snel per auto naar Nethen waar ons een kop koffie werd aangeboden. De excursie begint te 9.10 uur. Te voet gingen wij naar de zeer mooie Dijle-vallei. Bij Sint-Agatha Rode bezochten wij een enorme vijver, liever ge zegd meer, waar een schuilhut voor observerende vogelliefheb bers aangebracht was. We zagen er veel vogels, die we daar eigenlijk niet zo ver wachtten o.a. Kuifeenden en Blauwe reigers. In totaal werden 54 vogelsoorten waargenomen, zij het de mees te werden gehoord. Daar wij met 2 groepen optrokken beschik ik niet over de exacte getallen en beperk ik mij deze keer tot opsomming van de vogels, die wij waarnamen t.w. Grote bonte specht, Boerenzwaluw, Huiszwaluw, Oeverzwaluw, 72

de Steltkluut | 1982 | | pagina 44