ZUIDKANT VOGEL, 8 JUN11981 Te 14^00 uur verzamelden zich 30 personen voor een wandeling langs de zuidkant van de Grote Vogel en aangrenzend deel van de SerpauluspolderEen koele dag was het,: met afwisselend zon en bewolking. In het begin, nabij Lettenburg was er nogal wat zang en veel vogels lieten zich zien. Aan de flora werd de no dige aandacht besteed. Bij de Vogel echter veranderde het weer dusdanig (overtrokken met zo nu en dan een druppel) dat nau welijks nog een zangvogel zijn bek opendeed. Enige Karekieten, Graspiepers en Zwaluwen waren ons deel. Op de kreek zwommen enkele Futen en Meerkoeten. De Bruine kiekendief was nog ak- tief en op een slijkstrandje zagen we zowaar enige Kluten. Halverwege de Vogeldijk ging het linksaf de Serpauluspolder in. Langs de Pieke- putwaar nog een waterrijke sloot moest worden overgestoken, kwamen we uitein delijk bij de voormalige vuilstort aan de Zuidweg. De zon was inmiddels ook weer present, hetgeen menig Veldleeuwerik en Graspieper in zang deed uitbarsten. Over de Me er dijk werd de terugtocht aan vaard en te 17.00 uur waren we op het be ginpunt terug. De excursie werd geleid en nabereid door Peter Dobbelaer. Vogels: Huismus div. Spotvogel 7> Groenling 24, Merel 5+1 juv. Ringmus div. Kneu 14, Koolmees 2, Heggemus 3Zwarte kraai 2, Kievit 12, Veldleeuwerik 16, Spreeuw 60, Boerenzwaluw 16, Schol ekster 2, Torenvalk 2, Rietzanger 2, Kleine karekiet 11, Zang lijster 1, Bruine kiekendief 1 pr., Blauwe reiger 2, Gele kwik staart 8, Rietgors 5» Koekoek 6, Fuut 2, Witte kwikstaart 4, Blauwborst 1, Kluut 3> Wilde eend 1+1v+6pulli, Kokmeeuw 4, Zilvermeeuw 6, Meerkoet 6, Bosrietzanger 4, Fitis 1, Graspie per 9, Grasmus 1, Ekster 1, Waterhoen 2+1+8pulli, Gierzwaluw 1, Europese tortelduif 8, Holenduif 7» Fazant 1, Patrijs 4, Huiszwaluw 13. Planten: op Vogeldijk: Grote ratelaar, Aardaker en Breedbladige wespenorchis In de sloten van Serpauluspolder veel Waterranonkel; Egelskop. Amfibiën: Gewone pad-3 dode-Vogeldijk, Bruine kikker 1 ad. in Pieleput M.A.Buise. AVONDWANDELING SPEELMANSGAT, 12 JUNI 1981 35 man sterk trokken we op deze ipooie zomerse vrijdagavond bij Emmahaven het schor in. Tureluur, Graspieper,Rietgors en Gele kwikstaart kondigden zich reeds aan als onze vaste begeleiders. De vegetatie werd niet vergeten. We werden gewezen op Zeesla, Obione, Hopjeswier en al dies moer. Diverse kleine ongewervel- den ontsnapten evenmin aan de aandacht van onze gids Richard Bleijenberg. Veel aandacht werd besteed aan de opbouw en afbraak 75

de Steltkluut | 1982 | | pagina 47