Ruige Bastaard Gewone Kleine klaproos klaproos klaproos klaproos b) De Kleine klaproos. Deze soort is niet kleiner dan de Gewone klaproos wat hoogte betreft 30-60 cm), maar wel zijn de bloemen kleiner. De kroon- bladen hebben geen zwarte voet, overlappen elkaar minder en zijn meestal ook meer lichtrood. De doosvrucht is ongeveer twee maal zolang als breed, en heeft minder dan 10 stempelstralen (5 tot 9). De soort is vrij algemeen op zandige grond, bloeit later (juni- aug.zodat men op dezelfde plaats eerst Gewone klaproos kan aantreffen en een maand later de Kleine klaproos. cDe Ruige klaproos. Deze soort is zowel kleiner dan de Gewone wat hoogte betreft (15-30 cm), als wat de grootte van de bloem betreft. Zij is min der algemeen op zandige grond en bloeit vroeg (mei-juli). De kroonbladen zijn donkerrood en overlappen elkaar niet, maar hebben wel een zwarte vlek aan de voet. De doosvrucht is onge veer twee keer zo lang als breed, maar is bezet met enkele stij ve haren. Het aantal stempelstralen op de doosvrucht is 4 tot 6. Samenvattend kunnen we zeggen dat de soorten op het eerste gezicht het best aan de kroonbladen te onderscheiden zijn. a) Gewone: Dieprood, overlappend met zwarte voet, groot. b) Kleine: Lichter rood, nauwelijks overlappend zonder zwarte voet. c) Ruige: Donkerrood, niet overlappend, wel zwarte voet. Zeer zeldzaam komen klaprozen met witte bloemen voor. Een paar ja ren achtereen hebben deze gebloeid in een berm bij Absdale, maar de laatste jaren zijn deze blijkbaar verdwenen. Tenslotte nog iets over het gebruik van klaproossoorten. Uit de kroonblaadjes wordt een kleur- en smaakgevende stroop bereid voor allerlei drankjes, terwijl de plant ook nog in hoest siropen voorkomt. De plant heeft zwak verdovende eigenschappen. Het best is dit te merken aan de verwantschap met het opium be vattende Blauwmaanzaad ook wel Slaapbol genoemd. Deze plant wordt hier nog wel gekweekt en verwildert wel eens. De bloemen van de Slaapbol zijn echter niet rood, maar bleek blauw wit. De bouw van de bloem is hetzelfde als bij de klaprozen en zij behoren dan ook tot dezelfde familie (Papaverfamilie) en ook nog tot hetzelfde geslacht (Papaver). De bloemen van de Slaapbol zijn veel groter dan die van de klaprozen evenals de doosvrucht met de blauwe zaden. Uit de zaden van de Slaapbol wordt olie voor voe dingsmiddelen en geneesmiddelen gewonnen. 1 04

de Steltkluut | 1982 | | pagina 26