cLiggende klaver. Deze soort is minder algemeen en komt meest voor op zandige grond Bloeitijd: juni-herfst. De hoofdjes zijn dichtbloemig, bolvormig en de kleur is meer citroengeel (bleekgeel). De bloemblaadjes vallen niet af, maar verdrogen op de vrucht. Typisch is dat het bovenste bloemblaadje van elke bloem (de vlag) bij het uitbloeien om klapt naar beneden. Als de planten niet bloeien, zijn er: toch nog wel enige kenmerken om de soorten te onderscheiden, maar deze kenmerken zijn niet voor 100$ zeker. a) Hopklaver Stengel kantig. De blaadjes hebben van boven in het midden een klein puntje (stekelpuntje). b) Kleine klaver. Stengel rond, meestal rood aangelopen. Steunblaadjes eirond, hoogstens 2 x zo lang als breed. cLiggende klaver. Stengel rond, meestal rood aangelopen. Steunblaadjes langwer pig, spitser, 3 x zo lang als breed. Samenvattend kunnen we zeggen: a) Eind mei Hopklaver, met rupsjes, zwart wordend. b) In de zomer alle drie de soorten. Kleine klaver met uiteen-wijkende bloemen, bruin wordend. Liggende klaver bleekgeel, bolvormig met tenslotte omgeklapte (neergeslagen) bloemblaadjes die bruin worden» H.Maas, Kievitstraat 34, Hulst. iggende klaver Alle vogelbeschermingswerk voor het hele land bundelen en vanaf één plaats redigeren zou ongewenst zijn. Veel aandacht, zorg, observatie en wat dies meer zij kan nergens beter dan regionaal georganiseerd zijn. Al was het alleen maar om snel te kunnen inspelen op allerlei gebeur tenissen. Maar veel aspecten van het vogelheschermlngswerk zijn boven regionaal. Daarom is een krachtige landelijke vereniging noodzakelijk; ook voor internationale contacten. Naast de regionale vogelwachten dus. Deelt U die mening? Bekijk het ingesloten foldertje van Vo gelbescherming Zeist eens wat beter en doe er iets goeds mee. Om het principe natuurlijk, maar het fraaie boek en 't prachtig verzorgde en zeer lezenswaardige tijdschrift VOGELS is natuurlijk mooi meegenomen. Dit laatste krijgt U zes keer per jaar. 106

de Steltkluut | 1982 | | pagina 28