VLEERMUIZEN In deze tijd kun je in de avondschemering weer vleermuizen zien vliegen. Het is nu wat warmer, er vliegen insecten rond en de vleermuis voedt zich daarmee. De vleermuizen die we bij ons het meest rond zien vliegen zijn Dwergvleermuizen, wat het kleinste vleermuizensoortje is 's Winters slaapt de vleermuis, met zijn kop naar omlaag hangend in kerktorens, schuren, holle bomen of openingen in en om een woonhuis. Dat is vaak ook de plek waar de jongen worden geboren. De jongen worden door het vrouwtje gezoogd; de vleermuis is namelijk een zoogdier. Bij ons het enige vliegende. Als de vleermuis vliegt stoor hij zeer hoge niet hoorbare geluiden uit. Die geluiden worden door muren e.d. weerkaatst en hierdoor kan de vleermuis zijn vliegroute bepalen zonder ergens tegen aan te vliegen. In Nederland zijn sinds 1973 alle vleermuizen beschermd door de wet., dat .wil zeggen dat ze niet gevangen of ge dood mogen worden. Dus als je vleermuizen ziet: laat ze met rust en verjaag ze niet, want ze maken zich nuttig met het vangen van allerlei insecten. MH. ZWANELEED Hebben jullie het ook in de krant gelezen? In een vijver in de wijk Moerschans in Hulst is een mannetjeszwaan doodge slagen. Vrouwtje zwaan zat op het nest eieren uit te broe den. Geprobeerd zal worden in ieder geval het nest te red den. Nog steeds blijken er grote mensen en kinderen te zijn, die het een leuk spelletje vinden, planten en dieren schade toe te brengen. Gelukkig zijn er ook veel anderen die de natuur een warm hart toe dragen. Op deze mensen doen wij dan ook een beroep. Wanneer zij zien dat anderen proberen planten te vernielen of dieren te kwel len, laten zij dan waarschuwen of desnoods de politie op de hoogte brengen. MH. 111

de Steltkluut | 1982 | | pagina 33