actieboek natuur en milieu Ondertitel: in actie voor het milieu. Alles wat U weten moet over milieu-ge- 1 vaarlijke stoffen, verkeerslawaai en ons wegennet, aardgas, isolatie, huishoudelijk afval, waterbeheersing, onteigeningswet, wet geving ruimtelijke ordening en nog honderden andere dingen meer, want voorgaande is maar een greep uit de rijke inhoud. 176 pagina's. Prijs 10.50. Nr 13 uit de reeks Natuur en Milieu. Bestellen door storting op gironum mer 9933 tnv Natuurmonumenten te 's Graveland. Titel ver melden. Zeer aanbevolen. Sp. A.Abrahamse op de Beleidsavond 18 februari j.l. in Terneu- zen tijdens 'n gedachtewisseling over excursies: - Er is 'n drempel om deel te nemen aan de excursies; er zijn mensen die denken dat verwacht wordt, dat je al veel van de natuur weet of dat uitgesproken hen gevraagd zal worden, hoe dat plantje of die vogel heet. Hoe maak je iedereen duidelijk dat excur sies er juist zijn om de natuur te leren kennen en waarderen en om er van te genie ten? Ook zonder de naam te weten is een mooie plant mooi! langs de anaere kant zijn er ook mensen die teveel verwach ten van een excursie. Dat is het gevolg van de tv: twee zeldzame roofvogelsoorten van dichtbij, 'n das en een stel parende bunzingen en dat in drie kwartier bij het meest mooie weer dat je je indenken kunt. Vergeet niet dat dassen niet overal voorkomen, dat bunzin gen niet het hele jaar door paren en dat slecht weer ook voorkomt. Zo'n drie kwartier film is waarschijnlijk het eindresultaat van honderden uren wachten en opnames maken, van veel knippen en nog veel meer weggooien. De opnamen zijn gemaakt verspreid over het hele jaar, wellicht zelfs over meerdere jaren, bij geschikte filmomstandigheden en mogelijk onder zeer beroerde omstandigheden: een veel te kleine schuilhut, stekende muggen, wolkenflarden en een stevige dorst. Als U dat bedenkt dan is iedere excursie bij ons ook een boeiend natuurgebeuren. 121

de Steltkluut | 1982 | | pagina 11