BIJPRAAT-AVOND Inplanten/opschonen/snoeien/afrasteren/maaien. - Waar nodig voormalige vuilnisbelten zuiveren van zwerfvuil; zonodig opnieuw afdekken met teeltaarde en inplanten cq. inzaaien. - Herstel van oude landbouwwerktuigen en vrijwil ligerswerk bij musea. - Onderhoud en herst'el kinderkopjes- en onverhar de wegen. - Maaien verruigde dijken en afvoeren materiaal - Idem rietlandjes. - Onderhoud en herstel van knotwilgbeplantingen. Den Dullaert, Hulst, 22 maart 1982. E.Taelman vraagt of het bekend is dat in de Waterstraat bij Hulst bomen zijn gerooid en dat de aanwezige torenvalkkast - jaarlijks bezet - zonder pardon vernield is. - Het is ons bekend dat het gebeurd is, we betreuren dat uiter aard, maar gelet op de algehele mentaliteit verbaast het ons nauwelijks dat er mensen zijn die weinig respect hebben voor het bezit van anderen en voor natuurwaarden. Daar sloot het volgende onderwerp dat ter sprake kwam direct bij aan: te pas en vooral te onpas afbranden van dijken met name die van anderen. Branden is in het algemeen niet zo'n gewenste beheersmaatregel omdat het funest is voor tal van organismen (insecten, slakken, spinnen etc.) en het door minerale verrijking verruiging (brandnetel-, braam-, distelgroei) in de hand werkt. Alle Alg. Politieverordeningen van de gemeenten verbieden het branden van ruigten etc. binnen een bepaalde periode. Die is niet overal gelijk. In grote lijnen geldt het verbod tussen 1 maart en 31 October. Binnen de toegestane periode kan niemand een (par ticuliere) eigenaar verbieden branden als beheer toe te passen, maar - naar onze mening - roept hij meer ellende op dan hij heeft en derhalve bevelen we het niet aan, maar uiteindelijk is het zijn zaak: 't toekomstig (meerder) onderhoud komt ook op zijn kap neer. Wat kun je er aan doen? Gemeenten verzoeken in APV's op te nemen dat branden verboden is? Ons inziens niet haalbaar omdat met name de landbouw deze beheersmaatregel niet zal willen missen. Gewerkt zal moeten worden aan een mentaliteitsverandering. Over het brandprobleem is een uitvoerig artikel verschenen in Zeeuws Nieuws het contactorgaan van ZCO, Z.Landschap en Z.Biolo gisch Museum (7e jrg.1981 (2/: 23-25,). We zullen de ZCO ver zoeken te proberen dit artikel in de landbouwbladen opgenomen te krijgen. Voor belangstellenden onder onze leden: we hebben wat copieën in voorraad; ze zijn op het secretariaat aan te vragen. Algemene conclusie was: door "fikkie stoken" wordt grote schade toegebracht aan eigendommen van andaren (bv bomen van SBB, Water schappen, gemeenten, particulieren) en aan de natuur. X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X 124

de Steltkluut | 1982 | | pagina 14