OVERLEG Bestuursleden van CBTB, de NCB en twee ZLM-afdelingen uit het O.Z.Vlaamse, alsmede Uw voorzitter en secretaris, ont moetten elkaar op 6 mei j.1. in den Dullaert te Hulst. De bespreking was door de Steltkluut geëntameerd en geoi ganiseerd Het doel was 'n informeel overleg over raak- en geschilpun ten tussen (georganiseerde) landbouw en' natuurbescherming De aanleiding: de recent geconstateerde gevallen van vogelver giftiging. We namen al bij voorbaat aan dat ook de georgani seerde landbouw bezwaren zou hebben tegen het verkeerd ge bruik van vergif en om het milieu-onvriendelijk aspect ervan en om de naam van de landbouw niet in diskrediet te brengen. Dat deze vooronderstelling juist was bleek uit het gesprek. De landbouworganisaties wijzen dergelijke handelingen zonder meer van de hand, maar evenals iedere andere organisatie kun nen zij niet verantwoordelijk zijn voor handel en wandel van hun individuele leden. Een terecht uitgangspunt uiteraard, maar leden die wel op dergelijke wijze handelen hoeven niet te rekenen op de sympathie van hun organisatie in deze. In het verdere gesprek, dat naar mening van beide gespreks partners zeer positief en constructief verliep, kwam natuur lijk wel aan de orde wat het motief is voor een boer om wild/vogelschade zo te bestrijden. Het antwoord -laat zich raden: schade voorkomen of beperken omdat andere middelen niet uitvoerbaar blijken of niet effectief zijn. Inschakelen van de jachtgerechtigde heeft geen zin als de schade veroorzaakt wordt door soorten, beschermd dpor de Vo- gelwet. Schadevergoeding uit Jachtfonds o.d. is vaak een tijd rovende en moeizame procedure met vaak teleurstellende resul taten. TEMEER daar de boer niets liever wil dan zijn inkom sten halen uit een gaaf, eigen product, het gewas, en schade loosstelling, zelfs al compenseert die geheel de schade, de pijn wel verzacht maar toch ervaren wordt als een weinig vol- 127

de Steltkluut | 1982 | | pagina 17