water bevat: geen resten, geen verlies, geen verontreiniging buiten de plaats van toepassing. Een computer-gestuurde dosering op de spuit (een vinding van een Limburgse fabriek); aanstrijkrollenalleen boven het ge was uitstekende planten - distels in tarweaardappel opslag in bieten - worden bestreken. Uitermate grote beperking van de hoeveelheid gebruikte middelen. In eerste instantie een economisch aspectwaar evenwel de leefomgeving ook wel bij vaart Een groot probleem, dat landelijk speelt, is, dat er momen teel geen enkele oplossing is voor het fustprobleem. De gemeentelijke reinigingsdiensten nemen het niet mee, het is nergens in te leveren en verbranden is ongewenstVanuit de landbouw dringt men al geruime tijd bij de overheid aan voor dit probleem op korte termijn een oplossing te vinden. Hergebruik is nauwelijks mogélijk: vermenging van chemicali ën. Morsen met middelen buiten het betrokken perceel is te voorkomen, wie toch morst of zijn spuit in oppervlaktewater omspoelt moet ernstige kortzichtigheid of boosaardigheid ver weten worden. De spuit kan - na verdunning van het restant - leeggespoten worden op het land. Dat verdient aanbeveling boven leegspuiten op een hoekje van het erf. Behalve het voor gaande werd van de zijde van de landbouw ook opgemerkt dat morsen in sloten onvriendelijk is tegenover collega's: zij voegen bij het te verspuiten middel allerlei ongewenste nevenproducten b.v. gewasdodende stoffen. Dus zuiver water is ook vanuit collegiaal standpunt van belang Tot slot kregen we deze boodschap mee: "Alles wat we in de maatschappij doen en willen heeft economische consequenties Willen we natuur, dan zullen we er ook geld voor over moeten hebben" Zouden we natuur alleen moeten zien als een recreatief ele ment en vogeltjes slechts om naar te kijken - een hobby dus - 1 29

de Steltkluut | 1982 | | pagina 23