soort vindt ook plaats op open terreinen. De prunus "bestrij ding levert extra problemen op aangezien chemische bestrij ding niet mogelijk is i.v.m. waterwinning. - Verder wordt een overzicht gegeven van de leeftijdsklassen, planning voor verzorging, dunning en eindkap, verjongingsre geling en omlopen. Wat dat laatste betreft wordt gezegd dat gekozen is voor middellange tot lange omlopen, hetgeen bete kent dat niet direct gekapt wordt als een boomsoort daarvoor rijp is. Dat ook een beheersplan niet voor de eeuwigheid wordt ge maakt blijkt uit de volgende alinea: - Om arbeidstechnische of financieel-economische redenen kan afwijking van deze urgentiebepaling (urgentie betreffen de verzorging e.d. Sp.) gewenst zijn, uiteraard alleen dan, wanneer dit niet in strijd is met de doelstelling. Verder is het zo, dat een aantal toekomstige ontwikkelingen, wel ke op het moment van opstellen van dit plan nog niet te voorzien zijn, aanpassing van de planning noodzakelijk ma ken. In dit verband kan gedacht worden aan brand- en storm schade, ziekten en wildschade, maar ook aan veranderingen op de houtmarkt. Het blijft a_.s zaak voor de beb°erder de planning regelmatig kritisch te bezien en zonodig aan te passen. - Hier is dus ook ruimte voor inpassen van de natuurweten schappelijke aspecten en voor natuurbeheer. Daar wordt ove rigens nauwelijks op ingegaan. Want verder spreekt het plan uitvoerig over de bosbouwkundige verzorging en - zeker zo uitvoerig - over de bestrijding van Prunus. Dat aspecten van natuurbeheer en -behoud echter wel degelijk aanwezig zijn blijkt ook uit enkele passages in het hoofd stuk: OVERIG TERREIN; Beschrijving overig terrein: - In totaal 29.75 ha is aangemerkt als overig terrein. Het overig terrein bestaat grotendeels uit halfopen tot open terreinen van het type heideschrale graslanden, met ver spreide natuurlijke begroeiing van m.n. inlandse eik en berk en op de vochtiger delen wilg. Tevens zijn in dit ove rig (isubsidiabel) terrein nog een wildakker en een wildwei- de opgenomen. Op de terreinen heeft geen inventarisatie plaatsgevonden naar flora of vegetatie. In totaal 10.50 ha voormalige landbouwgrond zal op korte termijn bebost worden. (mÉi'h lrÉ>r\c:-H"hnm^n RTI - 1 132

de Steltkluut | 1982 | | pagina 26