Temidden van de "bossen liggen akkers die vroeger door de vlasnijverheid gebruikt werden als legakkers voor het roten van vlas. Veel van deze akkertjes zijn al ingebost met UITHEEMS" naaldhout en wat loofhout. Maar er zijn er nog die niet ingeplant zijn. Daarnaast zijn er nog akkers en weilan den: nooit gemest met gier en nog nooit zijn er bestrijdings middelen op gebruikt. Waar vind je dat nog? Dit soort - ar me zand- - gronden is in ons land zeer zeldzaam.' Daarop kerstbomen o.d. inplanten is het vernietigen van een voor Nederland zeer bijzonder biotoop. Zo iets schreeuwt om na tuurbeheer, niet om bosbouw. Te verwachten is dat de eertijds talrijke heide zal terugkeren bij een graasbeheer door schapen (men bedenke: het gebied strekt zich uit tot HEI- kant)Momenteel is er al een lichte toename van het heide- areaal te constaterenOm een indruk te krijgen van de poten tieel aanwezige natuurwaarden is het verhel derend te weten dat er op nauwelijks 12 ki lometer van dit gebied een vergelijkbaar ter rein ligt tussen Moerbeke en Wachtebeke in BelgieZowel grondsoort als gebruiksdoel (wa terwinning) zijn gelijk, ook wat grootte be treft zijn deze terreinen met elkaar te ver gelijken. Alleen de begroeiing is gevarieer der en het beheer is anders. Daarnaast staat het terrein constant onder toezicht en wordt bezoek alleen onder geleide van de terrein opzichter toegestaan. Voor natuurbeheren'd Nederland kan dit Bel gische terrein dan ook een lichtend voor beeld zijn voor wat betreft het benutten van -.jxPKj*-*- de plaatselijk potentieel aanwezige natuur- l- waarden Hoe we het ook bekijken: ieder ander beheer dan natuurbeheer - naast waterwinning natuurlijk - is funest voor dit waar devolle gebied. De WMZ bedenke daarbij dat ook voor het in standhouden van natuurterreinen subsidie verstrekt wordt (Beschikking Natuurbijdrage) Daarom moet er maar één ding gebeuren: de terreinen moeten in beheer worden gegeven aan een instantie die tot goed na tuurbeheer in staat is, om te voorkomen dat de aanwezige waarden door bebossing vernield worden en die potentieel aanwezige natuurwaarden zo deskundig mogelijk kan benutten. Dit dient op zo kort mogelijke termijn te gebeuren. Schade lijk voor de belangen van de WMZ kan zo'n beheersoverdracht niet zijn; voor de landbouwers in het gebied evenmin, daar het toch waterwingebied blijft met de daaraan verbonden be perkende bepalingen. Het ware te overwegen jacht te beperken tot noodzakelijke beheersjacht -(buiten de weekends?) - om schade aan derden - aanpalende landbouw - te voorkomen. G-e- heel afsluiten voor passieve recreatie zoals in Moerbeke 135

de Steltkluut | 1982 | | pagina 29