KOMPASSLA (Lactuca serriola L) GEZOCHT gaat ons te ver. Wat dat betreft zouden we nauwelijks ver anderingen willen voorstellen. Een slotgedachte onzerzijds: kan de provincie nou niet eens - gelet op haar beleidsintenties in deze een initiërende en stimilerende rel spelen? En in ieder geval voorkomen dat er nog één vierkante meter van het open terrein opgeofferd wordt aan bos. De rest komt dan wel. GERAADPLEEGDE BRONNEN Bouwman, B., 1981. Subsidieregelingen onderhoud en aanleg- kleine landschapselementen. Z.Nieuws 7(3): 59-62. Heidemij Nederland BV, z.j. Beheersplan voor het bosbezit van de NV Watermaatschappij Zuidwest-Nederland gelegen in het Waterwingebied Gemeente Hulst 1980 - 1990. 19 pp biil. Kalden, C., 1981. Provinciale verordeningen. Z.Nieuws 7(3): 58 - 59. G.M.P.SponseleeSaxhavenstraat 5, 4561 HB Hulst. Deze kop vonden we een aantal maanden geleden in het maandblad 'Natura' van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereni ging. Deze slasoort, ook wel "Wilde sla" genoemd, is één van de weinige plantensoorten die tegenwoordig veel meer voorkomt dan vroeger. Ze gedraagt zich duidelijk als een cultuurvolger. Ze voelt zich thuis in ruigten langs spoorwegen, wegbermen, plantsoenen en sple ten van allerlei plaveisel. De soort heeft twee vormen: één met ingesneden bladeren en één met niet-ingesneden bladeren. De tweede vorm, eigenlijk de zeld zaamste, breidt zich naar het schijnt het sterkst uit. Een prach tige afbeelding van beide vormen naast elkaar vinden we op blz 506 van het genoemde periodiek dat in elke bibliotheek is in te zien. In de flora's is de beschrijving alleen maar van toepas sing op de eerste vorm. Waartoe nu al deze informatie? In juli en augustus van 1981 vond ik een twintigtal zeer forse exemplaren van de tweede vorm aan de Kieldijk iets ten oosten van de Zestigvoet. Er waren er bij tot 180 cm hoog. Geen plant dus die over het hoofd gezien wordt. Wellicht zijn er lezers die deze soort ook elders in ons gewest hebben aangetroffen of hem bijvoorbeeld dit jaar zullen tegenko- mrn. Een klein berichtje hiervan aan het redactieadres of aan mijn adres wordt dan zeer gewaardeerd. Er is momenteel een landelijk onderzoek gaande en de verspreidingskaart ziet er momenteel uit als bijgevoegd kaartje. Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen is grotendeels nog een witte vlek. 1 36

de Steltkluut | 1982 | | pagina 30