Op 24 april werden twee Ransuilen tegelijk gesignaleerd. Een mogelijk broedgeval werd waarschijnlijker! Een oud kraaiennest in een van de Populieren werd door ons steeds in de gaten gehouden. Ransuilen broeden dikwijls in een oud kraaiennest. Dat wordt dan wat verstevigd en opgebouwd. Het is zeer moeilijk om een broe dende Ransuil in zo'n nest te ontdekken, daar de nesten hoog zitten en de uil zich diep wegstopt. Opmerkelijk was dat sinds eind maart geen Torenvalken meer te zien waren rondom Torenvalkkast (i). Later bleek dat in kast (li) weer wel een broedgeval was van Torenvalken. Zouden de Ransuilen de Torenvalken verjaagd hebben omdat ze in hun ter ritorium zaten? Op 19 mei had ik een bijzonder mooie belevenis: Ik liep over een nog onbebouwd stuk akkerland, op weg naar een weilandje dat hooguit anderhalve km van het betreffende gebied met kast (i) gelegen is. Bij het afspeuren van de polder zag ik plotseling een uil boven een nabij gelegen graszaadland vliegen. Ik herken de hem direct als een Ransuil. Hij vloog en zweefde vlak boven de grond en dook af en toe eens, echter zonder resuktaat. Ik probeerde steeds dichterbij te komen en zag duidelijk de mooie geelbruine bovenkant met de donkerbrui ne vlekken op beide vleugels. Plotseling had hij me in de gaten en vloog weg in de richting van een met Populieren begroeide dijk. Daar ver dween hij uit het gezicht. Ik liep snel naar m'n fiets en reed naar de desbetreffende dijk. Ik kon daarna de hele achterliggende polder afzoeken. Ik kon echter niets ontdekken. Nu begon een kat-en-muis-spel van wegvliegen en volgen maar uiteindelijk trof ik hem weer bij Torenvalkkast (lil). Op dat zelfde moment vlogen er twee Holenduiven weg. Ik vermoedde dat deze in de kast aan het broeden waren, maar ik gaf mezelf niet de tijd om er naar te kijken. Terwijl ik nog een klein eindje verder liep vloog de vogel boven m'n hoofd weg en duidelijk zag ik de donkerbruine tot zwarte vlekken op elk van zijn zeer lichte ondervleuffels. Er waren twee mogelijkheden: <5f dit was een Ransuil van een paartje dat hier ergens broedde, <5f dit was een Ransuil van het paartje dat broedde in het gebied waar kast (i) hangt. Gezien het feit dat kast (lil) slechts ongeveer 1125 meter vanaf kast (i) hangt leek me de laatste mogelijkheid de meest waarschijnlijke. Daarom reed ik snel naar het gebied bij kast (i). Dit was in 5 a 10 minuten gebeurd. Daar aangekomen ging ik vlug kijken naar het plekje in de struik waar ik de uil al vele malen meer had gezien. Daar was echter niets te zien. Plotseling hoorde ik boven me een nasaal klinkend geluid. Ik keek en het was de Ransuil, d'ie met een muis in zijn poten kwam aanvliegen. Aanvankelijk zette hij zich eerst in één van de Populieren. Ondertussen had ik me goed verstopt tussen de strui ken en wachtte af. Enkele minuten later kwam hij terug en vloog 161

de Steltkluut | 1982 | | pagina 19