Op 14 juni krijg ik voor de eerste maal de prooi-overgave te zien: het mannetje komt met prooi aangevlogen vanuit de Louisapolder, en "begint van zodra hij de dijk over komt luid te piepen. Van er gens op het bouwland aan de oostzijde van de kreek komt antwoord, en even later vliegt daar het vrouwtje op, zweeft het mannetje tegemoet, gaat onder hem vliegen, keert zich bliksemsnel op de rug, neemt met haar klauwen de prooi over uit de klauwen van het mannetje, en valt in op de nestplaats. Het mannetje verdwijnt in zuidelijke richting, op zoek naar nieuwe prooi. Regelmatig is thans de prooi-overgave te zien, maar op 22 juni gebeurt dit op een nog niet eerder waargenomen manier: het man netje komt vanover de polder aangevlogen met prooi in de klauwen, terwijl het vrouwtje opstijgt vanaf het bouwland. Beide vogels vliegen naar elkaar toe, en wanneer het vrouwtje zich op een af stand van ongeveer twee meter onder het mannetje bevindt, laat laatstgenoemde abrupt de prooi vallen, waarna het vrouwtje zich razendsnel op de rug draait, en, als ware het de gemakkelijkste zaak ter wereld, keurig netjes de prooi opvangt. Het vrouwtje vliegt met de prooi direkt naar het nest om na ongeveer een hal ve minuut weer op te stijgen, hetgeen er op wijst dat de jongen blijkbaar al zo groot zijn dat ze de prooi zelf kunnen verwerken. Vorig jaar vlogen de jongen uit op 30 juni, zodat ze nu elke dag verwacht kunnen worden. Op 23 juni is weer diverse malen de prooi-overgave te zien, waarbij het vrouwtje telkens met de prooi op de nestplaats invalt. Eenmaal verlaat het vrouwtje de nestplaats met een prooi in de klauwen (voor eigen maaltijd bestemd???). Voor de eerste maal dit jaar blijft het vrouwtje bij het betreden van het terrein alarmerend boven mij rondvliegen; dit is het vori ge jaar ook gebeurd, en wel enkele dagen voordat de jongen uit vlogen. Mogelijk wijst dit erop dat de jongen bijna vliegvaardig zijn. Voor de eerste maal dit jaar overigens was vandaag het vrouwtje met een dood klein konijntje (of haasje) als prooi te zien. Op 26 juni is het dan eindelijk zover!! Het is avond, zwaar be wolkt, en er waait een harde, stormachtige wind; de golven op de kreek hebben grauw-witte schuimkopjes. Het mannetje komt langs de rietkraag aan de reservaatdam aanvliegen in de richting van de nestplaats, om daar - evenwel zonder prooi - te landen. Op prac- tisch hetzelfde ogenblik vliegt midden uit de rietkraag een ande re kiekendief op waaraan vrijwel direkt te zien is dat het een jong exemplaar betreft: nog lang niet zo volgroeid als de oude vogels, egaal donkerbruin van kleur met geelwitte kruin en nog bijzonder onzeker in zijn vlucht. Onmiddellijk na het opstijgen van de jonge vogel komt ook het mannetje weer in de lucht. Met enige moeite weet de jonge vogel te landen in één van de kleine wilge struikjes midden in de rietkraag, terwijl het mannetje neerstrijkt boven in één van de wilgebosjes op het weitje aan de oostzijde van de kreek. Terwijl de ene jonge vogel in de wilgestruik in het riet veld blijft zitten, vliegen vanaf twee verschillende plaatsen uit 168

de Steltkluut | 1982 | | pagina 26