ne wilgestruikjes in het riet. Na ongeveer een tiental minuten in de top van het struikje te hebben gezeten, hetgeen zeer ze ker niet al te comfortabel is in de harde wind (de vogel moet van tijd tot tijd de vleugels uitslaan om het evenwicht te kun nen bewaren) vliegt de kiekendief op, om op de nestplaats in te vallen. Even later stijgt een tweede jonge kiekendief op uit de rietkraag, zet règelrecht koers naar de nestplaats, en valt daar in. Ik verwacht nu de vogels eigenlijk niet meer te zien omdat ik aanneem dat ze het bijzonder slechte weer wel zullen uitzitten in de hen zo vertrouwde direkte omgeving van het nest waar ze zijn opgegroeid. De jonge kiekendieven komen inderdaad niet meer te voorschijn, maar wel komt op een gegeven ogenblik het volwassen vrouwtje aangevlogen met prooi, zet regelrecht koers naar de nestplaats, valt daar in, en stijgt na ongeveer dertig seconden weer op zonder prooi, om in de richting van de Hogestraat te verdwijnen. In de komende dagen blijkt dat toch nog één van de jongen het loodje moet hebben gelegd; de beide overblijvende jongen worden echter van dag tot dag behendiger in de lucht, en op 4 juli zijn beide jonge vogels zelfstandig aan het jagen boven een gerstveld nabij de kreek. Op deze dag ook vindt prooi-overgave plaats door het mannetje aan één van de jongen, waarbij het man netje de prooi over ongeveer één meter laat vallen en de jonge vogel deze opvangt terwijl hij zich op de rug draait. De hele procedura van prooi-overname door de jonge vogel ver loopt eigenlijk al bijna net zo soepel, als wanneer het vrouwtje dit doet. In de loop van juli en augustus zwerven de jonge kiekendieven hoe langer hoe verder uit boven de polders rondom de Vlaamse Kreek, terwijl er van tijd tot tijd ook jonge kiekendieven van nabij gelegen broedterreinen (Saeftinghe, Zestigvoetkreek) aan de kreek verschijnen; hoe valt anders het feit te verklaren dat er op 20 juli aan de Vlaamse Kreek vijf jonge Bruine kieken dieven gelijktijdig in de lucht te zien zijn?! In de maand augustus verdwijnt het volwassen mannetje aan de Vlaamse Kreek; van nu af aan zijn alleen nog het vrouwtje en de beide jongen te zien. Op 20 augustus verschijnen de Zwarte sterns en Bontbekplevieren aan de kreek, hetgeen aangeeft dat de najaarstrek op gang is gekomen, en dat het niet al te lang meer zal duren voordat ook de Bruine kiekendieven aan de kreek gaan verdwijnen. Op 23 au gustus is het gehele kiekendieven-gezin aan de kreek weer com pleet, en tot de maand september wordt ook het mannetje weer regelmatig waargenomen. Op 2 september wordt het eerste mannetje Blauwe kiekendief waargenomen, en hoewel beide soorten nog tot in de maand okto ber aan de kreek kunnen worden gezien, wordt langzamerhand de plaats van de Bruine kiekendief door de wintergast Blauwe kie kendief ingenomen, en kan het-broedseizoen van de Bruine kie kendief als geëindigd worden beschouwd. 170

de Steltkluut | 1982 | | pagina 28