EXCURSIEVERSLAG EN En om met Wig"bold en zijn "Gevederde Vrijbuiters" te besluiten: "Tegen eind augustus beginnen de kiekendieven uit de streek te verdwijnen; vóór oktober in het land is, schommelen zij reeds boven de wildenissen van Ceylon of India, misschien ook jagen zij in Centraal Afrika langs de geweldige meren en rivieren, of dragen de onvermoeide vleugels hen tot'in het verre Trans vaal. Een enkele mag ons in de winter trouw blijven, de meeste zoeken het warme zuiden, waar in de onmetelijk grote jachtvel den nimmer gebrek heerst." Oktober 1981 Julien van Hooije, Abdijstraat 34» 4561 WX Hulst. VLINDEREXCURSIE WMZ HEIKANT, 11 JUL11981 Rond tien uur verzamelden zich welgeteld 14 mensen bij het afge sproken punt. Aangezien de weergoden weer eens een snipperdag haddenbesloten we in plaats van vooral op dagvlinders te let ten ook onze aandacht te wijden aan de vegetatie. Een veldje bloeiende distels leverden de eerste vlinders op: Bruin zand oogje en Groot dikkopje (Ochlodes venatus). Het zandpad ver der aflopend kregen we een aardige indruk van wat dit toch wel ten onrechte miskende gebiedje aan planten herbergt: Valse salie- Vijfvingerkruid- Gewone hennepnetel- Bleekgele hennepne- tel- Wederik- Schapezuring- Hop- Grasmuur- Gewone ereprijs- Pijpestrootje en zowaar een veldje ouderwetse Korenbloemen. Een kanaaltje bood een schitterende aanblik: water- en moe rasplanter die hier nog in volle wasdom komen: Moerasspirea- Watereppe- Waterkers- Moerasvergeetmeniet- Waterscheerling- Gele waterkers- Mattenbies- Wolfspoot en Wilde Bertram. Het Bosviooltje wat hier vroeger ook altijd groeide heeft zich uit dit kanaaltje teruggetrokken en bevindt zich nu op een andere plaats. Een veld haver waarin veel Herik groeide bood iets geweldigs: honderden witjes dartelden boven dit veldje op zoek naar een partner en een geschikte plek voor de eitjesafzetting. Hier vloog ook de Kleine vos, het Oranje zandoogje en het Hooibeest je, terwijl verderop jonge Torenvalken probeerden de vliegkunst machtig te worden. Omdat de groep gewapend was met twee vlindernetten werden er ook wel opgejaagde nachtvlinders gevangen waaronder de prach tige Purperbeer (determinatie E.Vermandei)Op de terugweg werden we getroffen door de schoonheid van een zonnend Vuur- 171

de Steltkluut | 1982 | | pagina 29