Reactie op - 'T IS MAER IS PRAETE - Steltkluut april 1982. Vraag - Bent u dan: Antwoord: - bereid dit aan te nemen en ja - bereid dien overeenkomstig te handelen? ja a) Zie de vogelarij niet alleen als een "hobby" maar ook als een "moeten". b) Vogels of liever de dieren en planten zijn belangrijker dan de "hobby". c) De verstoringen zijn volgens mij, door natuurliefhebbers, groter dan dikwijls wordt aangenomen. Toelichting: a) Het "moeten" bedoel ik niet persoonlijk, maar voor alle mensen, hoe klein ook de bijdrage. Vele mensen vinden het erg als er een tijger- of apensoort met uitsterven bedreigd wordt, maar van putters, vinken, ganzen of torenvalken zijn er nog duizenden, wat zal je je daar dan druk over maken! Met andere woorden laat de buurman er maar op letten, wij weten wel wat we doen. b) De laatste tijd heb ik het gevoel dat veel mensen zich belangrijker voelen dan de vogels waarvoor ze "strijden". In het Vogeljaar wordt altijd wel iemand geprezen voor Vogelwerk of Boeken enz. en dikwijls gaat het over dezelfde personen Om dichter bij huis te blijven, wat mij betreft kunnen de veld waarnemingen in de Steltkluut, vermeld worden zonder de naam van de waarnemer. Dit om een eventuele productie strijd (meer waarnemingen en zeldzamere soorten) te voorkomen of in te dammen. c) De verstoringen door "natuurliefhebbers". Eigenlijk had ik met dit onderwerp moeten beginnen omdat ik in het verleden meer dan één keer er serieus over gedacht heb om met alles te stoppen als ik zag hoe men soms aan zijn waar nemingen, dia's, foto's enz. kwam. Voorbeeld: een looppad naar een nest, boom of tak omrollen om ze ker te weten welke paddestoel er onder zit, planten meenemen. Het maakt een verschil of je in een gebied waarnemingen doet of er woont. Wanneer je er woont is de kans dat je verstoringen ziet of hoort vele keren groter. De antwoorden zijn duidelijk, ik hoop de toelichting ook. A.Abrahamse 1 4 9

de Steltkluut | 1982 | | pagina 7