Bruine kiekendief die boven het bouw land een kwi-kwi-kwi-alarmerende roep liet horen. Slechts enkele seconden later wees Juliën naar een grote roofvogel, die vanaf de Beerweg in onze richting kwam vliegen. "Een Visarend", riep hij. De vogel begon boven de kreek rond te cirkelen, vlak bij ons. We konden hem goed bekijken. Soms kwam de vogel wel tot op 'n dertigtal meters. De witte kop was heel goed te zien. Opvallend was dan de zwarte streep, die vanaf oog naar romp loopt en overgaat in het donkerbruin van de rug. De bovenkant was verder helemaal bruinig, de onderkant wit met karakteristieke zwarte polsvlekken en verder fijne len gtestrepen. De gevingerde vleugels waren hoekig. De staart leek op die van een Buizerd. De vogel bleef steeds boven de kreek rondcirkelen. Plotse ling kwamen drie Visdiefjes krijsend aanvliegen en doken steeds op de arend in. Die trok zich daar echter niet al te veel van aan. Nu kwam ook de alarmeiende Bruine kiekendief aanvliegen. Ook deze dook verschillende malen naar de Vis arend. Nu pas bleek hoe groot die was. De enorm lange vleu gels waren wel het meest opvallend. De vogel leek wel ander halve keer zo groot als de Bruine kiekendief. Even later vloog de arend naar de achterste put van de kreek, gevolgd door de Visdiefjes. Hij hing even biddend boven het water en later maakte hij ook een duikvlucht. Maar vis vangen was er niet bij; de Visdiefjes vielen hem al te veel lastig en deden hem wegvluchten richting G-raauwse kreek. Waarom jaagt zo'n grote vogel zo'n paar Visdiefjes nu niet weg? Als die er niet geweest waren hadden we de arend mis schien nog zien vissen. Maar enfin, wel of geen Visdiefjes, de Visarend was er en dat was de moeite waard. Adri v.d.Wiel, Nieuw-Namen. LET OP VOGELVANGKOOIEN Na het DDT-tijdperk is het aantal gevleugelde predatoren in ons land weer toegenomen. Tegelijkertijd met de opkomst (beter: het herstel) van verschillende soorten stootvogels is de hetze ertegen ook weer opgelaaid. Met name de Havik moet het ontgelden. Ook in letterlijke zin, want hoewel het wettelijk verboden is deze beschermde vogel te vangen en/of te doden of pogingen ertoe te ondernemen, risceren sommige lieden toch een strafvervolging. Stootvogels kunnen o.a. gevangen worden met vangkooien. Dergelijke kooien zijn ook in gebruik voor het vangen van Zwarte kraaien, welke onder bepaalde voorwaarden toegestaan zijn. Met kraaienvangkooien kunnen echter ook stootvogels gevangen worden. Onlangs werden er in Twente met één kraai- 187

de Steltkluut | 1982 | | pagina 13