ATLASPROJEKT WINTER- EN TREKVOGELS enkooi 8 Buizerden gevangen en gedood. Het is dus zaak dergelijke kooien goed in het oog te houden. De kooien kun nen verschillende afmetingen hebben en bestaan meestal uit een houten geraamte, bekleed met gaas. Bovenin de kooi zit vaak een trechtervormige opening of de gehele bovenkant is trechtervormig. De vogels kunnen er wel in maar niet uit, omdat ze bij het ontsnappen de vleugels moeten uitslaan en er met uitgeslagen vleugels niet doorkunnen. Op de bodem van de kooi bevindt zich lokaas, zowel plantaardig (b.v. maisals dierlijk (slachtafval, eieren). Ook is het mogelijk dat er gebruik gemaakt wordt van levende tamme lokduiven, met het oog op Haviken. Het is van het grootste belang dat de illegale stootvogel- vangst wordt bestreden en ik vraag iedereen die veel "in het veld" komt op bovengenoemde kooien te letten. Weet u er één te staan, geef dat dan onmiddelijk door aan de plaatse lijke politie of controleur vogelwet Edo Knegtering, Rechterenstraat 17» 7556 MJ Hengelo (o). HET BEGIN VAN EEN EINDSPRINT Het atlasprojekt voor winter- en trekvogels, wat een ver- volgprojekt is van het broedvogelonderzoekstartte in oktober 1978 voor de duur van vijf jaar. Dit betekent dat er in oktober 1982 reeds vier jaar zijn verstreken en er dus nog maar één jaar tot onze beschikking staat. Een jaar waarin alle onvolledigheden zullen moeten worden weg gewerkt. Nu lijkt één jaar misschien nog lang, maar be dacht moet worden dat in dat jaar iedere maand natuurlijk maar één maand duurt en dat bij het eind van iedere maand de inventarisaties volledig zullen moeten zijn afgerond! Hieronder zal ik in het kort ingaan op de doelstelling van dit projekt, enige resultaten aan de hand van versprei dingskaartjes en ik zal proberen aan te geven hoe volledig de stand van zaken tot nu toe is. Doel van het atlasprojekt voor winteien trekvogels is het in kaart brengen van de verspreiding van vogels in Nederland. Deze verspreiding wordt maandelijks, gedurende het gehele jaar onderzocht. Uiteindelijk worden er per soort 12 kaartjes gemaakt waarop de verspreiding per maand staat aangegeven. Uit de gegevens die tot nu toe (september '82) beschikbaar waren heb ik een kaartje gemaakt van de verspreiding van de Grauwe gors in de maand mei. Hieruit blijkt dat deze soort uitsluitend in Zeeuws Vlaanderen voorkomt en is zelfs over een groot aantal blokken (26) verspreid. 188

de Steltkluut | 1982 | | pagina 14