(ruta-muraria) op. Op het bruggetje vlakbij, waren ze nog steeds volop aanwezig. Op aanwijzing van J.van de Kammen kwamen in Sas van Gent de nodige vindplaatsen boven water. In een graf op een ietwat verwaarloosd kerkhof stonden een tweetal Tongvarens (P.scolopendrium) samen met enige Mannetjesvarens, jonge scheuten waren eveneens aanwezig. Mannetjesvarens groeiden ook boven op een oude muur van de glas fabriek. Tot de sloop van -de rest van de ruïne in de zomer van 1979 kwam de soort er massaal voor met vele fors uitgegroeide planten. Ook bovenop de molen van Sas van Gent stonden Mannetjesvarens. Tijdens het afdichten van de molen (winter 1980/81) werd alle vege tatie verwijderd. Hieronder waren diverse mooie varenplanren. Op 21-6-81 vonden we hiervan nog één exemplaar aan de voet van de molen. Een andere molen waarop tot voor kort varens voorkwamen was de mo len van Terneuzen. In augustus 1981 waren er drie soorten, te weten: Muurvaren (30-tal), Eikvaren (P.vulgare) (4-tal) en Mannetjesvaren 10-tal). Helaas is deze molen in de winter 1981/82 gesloopt. Ook gesloopt 1981is een huisje aan het "Gangsken" te Nieuw-Namen waar we in november 1980 twee Mannetjesvarens in de dakgoot vonden. Deze soort heeft nog meer verliezen geleden. Het dijkhuisje te Driewegen werd al kort na het ontdekken van de plant gesloopt. GROEIPLAATSEN PER 31 DECEMBER 1981 voormalige huidige Muurvaren 0 Mannetjes var en IZ1 Wijfjesvaren Q Tongvaren A Ék Steenbreekvaren C7 W Smalle stekelvaren O Eikvaren V 198

de Steltkluut | 1982 | | pagina 24