VAN ALLES WAT Eenzelfde lot onderging het muurtje aan de Tuin straat te Hulst. Gelukkig dook de soort in de zomer van 1981 weer elders in Hulst op. Daar waar in het Kreupelstraatje een dakgoot lekt langs een muur, wortelen momenteel enige tientallen erg kleine exemplaren tesamen met enige plantjes van de Muurvaren. Deze laatste sooi;t doet het in Hulst nog steeds goed» Tijdens een wandeling in augustus 1981 bleek ons dat vrijwel alle vindplaatsen van 1978 en 1979 er nog waren. Op de Bagijne- en Dubbele Poort is de soort sterk afgenomen als gevolg van restauratiewerkzaam heden. Een van de muurtjes in het Zomerstraat je bleek te zijn verdwe nen. Met betrekking tot onze enige op een muur groeiende Smalle Stekel varen (D. carthusiana) zijn we eerder somber gestemd. Toen we de muur te Koewacht in juli 1981 inspecteerden was de plant nergens te bekennen. De aangerichte schade onder de Muurvarens en een mede deling van één der omwonenden doen ons het ergste vrezen. Vermoe delijk is deze plant tijdens een "grote kuis" in het voorjaar van dat jaar opgeruimd. Tot nu toe nog steeds ontsnapt aan al te kuiserige mensen is onze Steenbreekvaren (A.trichomaneste St.Jansteen. Ook hier geldt echter, evenals voer alle andere vindplaatsen van op muren groeien de varens in ons gewest: Hoe lang nog?? M.A.Buise, Julianalaan 11, 4561 JA Hulst. Literatuur: Buise, M.A., 1980. Eén en ander over het voorkomen van op muren groeiende varens in oostelijk Zeeuwsch-VlaanderenDe Steltkluut J_0 117-120. Buise, M.A., 1980. Op muren groeiende varens in 1979» De Stelt kluut 1_0: 120-121 Heukels-Van Ooststroom, 1970. Flora van Nederland, Groningen. Ooststroom, S.J., van 1948. De Filicinae. Fl.Neerl. A'dam. I. Eindelijk is er dan een bodemkaart voor oostelijk Z-Vlaanderen verschenen. Het is een set bestaande uit een gekleurde en een ongekleurde bodemkaart 1 50.000 en een boekje met een ook voor ons leken, zeer lezenswaardige toelichting. Ik raad iedereen aan deze grote aanwinst zo snel mogelijk te gaan inzien in de bi bliotheek of er op aan te dringen dat ze een exemplaar aanschaf fen Natuurlijk zijn er, dat kan ook moeilijk anders, wel enkele foutjes op de bodemkaarten te vinden. Het lijkt me dan ook raadzaam dat iedereen die fouten opspoort deze t.z.t. in de Steltkluut pu- bliceerd. De makers van de kaart weten dan waar ze dingen kun nen terugvinden als er ooit eens een gewijzigde herdruk nodig mocht zijn. 1 99

de Steltkluut | 1982 | | pagina 25