WINTERVOEDERING VAN VOGELS boom op een polderdijk zag een Bonte kraai een roofvogel in de verte; Toen deze roofvogel, een kiekendief met een rat in de po ten, dichterbij gekomen was, liet de kraai een krachtig trillend geluid horen. Een soort alarm. Twee Roeken ylogen vanuit een weiland op richting kiekendief. Na herhaalde duikelingen van de Roeken, die de vogel van bovenaf aanvielen, vloog de Bonte ook naar het gevecht en viel krijsend van onder af aan. Even later was de rat van hem. Zo heb ik in het veld verschillende vecht partijen van kraaien, eksters en roofvogels gezien. Zoals je weet geldt in de natuur het recht van de sterkste, de brutaalste of de behendigste, maar wie een prooi vangt peuzelt hem daarom nog niet altijd zelf op. De natuur is voor de natuur en deze vogels zijp opruimers, wat door veel mensen helaas verkeerd bekeken wordt. Ze zien Buizerd, Kiekendief, Havik, Sperwer, Vlaamse gaai, Ekster, Bonte- en Zwarte kraai en Roek als soorten die niet in onze natuur thuis horen, omdat ze in de zomer een jong Konijn of Haas vangen. Vergeet niet dat deze vogels ook het Houtduivenbestand zo snoeien, dat de schade aan de landbouw veel minder is. Bovendien trekt tweederde van deze vogels in april naar het (hoge) noorden om daar de zomer door te brengen. Probeer deze winter de kraaiachtigen eens beter te leren kennen, dan bekijken we de na tuur volgend jaar misschien op een heel andere manier. A.de Kind. Het Zwitserse Comité voor Vogelbescherming publiceerde onlangs een interessant artikel over het voederen van vogels in de winter. (E.Fuchs. Le nourrissage hivernel des oiseaux (1979) "Vol 35/4 nr 377, pag 199-202. E.Fuchs is verbonden aan het Ornith.Station van Sempach) Hieronder volgt een verkorte weergave van het betoog. Voor de beoordeling van het nut van de wintervoedering zijn drie criteria van belang: 1. de biologische, 2. de ethische en 3. de educatieve. Biologisch bezien: Het beschikbare voedsel is van primaire invloed op de vogelsterfte. Voedsel is een eerste belang voor de populatie. Met wintervoedering grijpen we in in een natuurlijk proces. Principe is dat vogels die niet genoeg voedsel vinden, wegtrekken en wel tijdig in de herfst. De vogels die overwinteren zijn aangepast aan die condities. Onver mijdelijk zal een deel van hen sterven. Naarmate de winter strenger is, sterven er meer vogels. Doch men mag niet vergeten dat trekvogels op de trek ook aan grote gevaren zijn blootgesteld, niet alleen aan de massale vogelvangst 203

de Steltkluut | 1982 | | pagina 29