in de landen rondom de Middellandse Zee, ook de vlucht over de Alpen, over de zee en de woestijn "brengt grote risico's voor de vogels met zich mee. Er kan ook een voedseltekort zijn in de overwinteringsgebieden Zelfs onder normale omstandigheden komt slechts 30 i° van de vo gels die het nest bij ons verlaten hebben in het volgend jaar terug om hier te nestelen. Maar wij weten ook op grond van talrij ke studies, dat al deze verliezen binnen enkele jaren worden goedgemaakt als de omstandigheden weer normaal worden. Dit is een belangrijk gegeven. Er is ook een natuurwet die zegt dat ieder schepsel aangepast is aan zijn bijzondere bestaansvoorwaarden. Het evenwicht herstelt zich steeds op natuurlijke wijze. Door een overdreven wintervoede- ring worden kunstmatige condities geschapen (denk aan overwinte rende ooievaars in het Zwin) en voor zekere dieren wordt een soort van tamheid geschapen die op de lange duur verkeerd kan werken. Er wordt wel tegeningebracht dat bijgevoederd moet worden omdat de natuurlijke voedselbronnen bij voortduring verminderd zijn. Ook is het waar dat wij heggen rooien en biotopen met onkruiden vernielen die een belangrijke voedselbron in de winter zijn. Wij moeten eigenlijk het kwaad bij de wortel uitroeien en liever meer strijden voor het behoud van biotopen. Met wintervoedering alleen lossen wij het probleem niet op. Meestal is het ook zo dat vogels die op natuurlijke terreinen voedsel vinden, de voederplanken maar nauwelijks bezoeken. Ethisch en educatief bezien: Het menselijk sentiment spreekt. Hij die vogels voedert manifesteert nobele gevoelens en beschermt een onmachtig schepsel. Toch denkt deze mens wellicht te weinig aan de beproevingen die de natuur ondergaat door droogte in grote gebieden die vochtig dienen te zijn, het in beslag nemen van terreinen voor bebouwing, kanalen en wegen, ontbossing van natuurlijke wouden ven het ge bruik van pesticiden. Zn wij ook zo geroerd bij het zien van een grote bulldozer die een rietveld vernietigt als bij het zien van een uitgeputte vogel? Wij moeten ons ook in geweten de vraag stellen of het voederen van vogels ons een alibi geeft. Het is veel eenvoudiger voedsel te verstrekken dan de natturlijke biotoop te waarborgen en toch is dat het belangrijkste. Zeker het voederen van vogels heeft ontegenzeggelijk een grote e- ducatieve waarde. Zeer vele mensen, vooral jongeren, krijgen de gelegenheid om de vogels van dichtbij te leren zien. Zo worden affectieve bindingen ontwikkeld met de vogels en de natuur in het algemeen. De wintervoedering is vaak een eerste contact en een eerste aanzet tot een veel grotere activiteit als natuurbescher mer C onclusie Uit strikt biologisch oogpunt bezien is wintervoedering twijfel achtig. Niettemin wanneer sneeuw en ijs het hele landschap bedek ken voelt de medelijden hebbende mens, in weerwil van de beste 204

de Steltkluut | 1982 | | pagina 30